1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Senkaku Köstebeği

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 28 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Senkaku Köstebeği

  Senkaku köstebeği (Mogera uchidai), köstebekgiller (Talpidae) familyasından bir böcekçil memeli hayvan türü.

  Ryukyu köstebeği olarak da adlandırılır. Şimdilik Japonya'nın kontrolünde olan fakat Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan'ın hak iddia ettiği tartışmalı Senkaku adalarında endemiktir.

  Tanıma ve Tanımlama

  Cinsinin dokuz türünden biri olup yalnızca tip yeri (Ryukyu Adalarının Senkaku adaları grubundan Uotsuri-Jima'nın batı kıyıları) ile bilinmektedir. 2 Haziran 1979 tarihinde Satoshi Shiraishi ile Shusei Arai tarafından yakalanmış tek bir örneğinin 1991 yılında yapılan bir çalışmayla ayrı tür olduğu kanıtlanmıştır.

  On yıl öncesine kadar monotipik Nesoscaptor cinsi içinde sınıflandırılırken, günümüzde Mogera içinde ele alınmaktadır.[1] Mogera insularis türüne daha yakındır.

  Baş-beden uzunluğu 130 mm, kuyruk uzunluğu ise 12 mm dir. Kürk rengi koyu grimsi-kahve rengi olup alt kısımları daha soluk renklidir. Kuyruğu göreceli olarak kısadır. Burun delikler dışa doğru yönelmektedir.

  Biyoloji, Ekoloji ve Habitat

  Çimenlik alandan toplanmış tek bir bireyden tanımlandığı için biyoloji ve ekolojisi hakkında bilgi yoktur.

  Soy Tehlikesi

  Japonya'nın Kırmızı Liste'sine giren türün habitatı, 1978 yılında adalara kasten bırakılan bir çift keçinin (Capra aegagrus) günümüzde 300 sayıya ulaşması sonucu onların tehdidi altındadır. Adaların statüsünün tartışmalı olması yapılacak olan araştırmaları da engellemektedir.
   

Sayfayı Paylaş