.sex İnternet Adresleri Geliyor

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Yakın gelecekte web dünyasına binlerce yeni alan adı katılacak. Bunlardan biri de ".sex"


İnternette alan adları tahsisinde en üst düzey makam olan Icaan kullanıcılara .com veya .net gibi sınırlı internet adresi uzantıları yerine .sevgi, .ankara gibi sınırsız sayıda ve her dilde alan adı oluşturma olanağı tanımaya hazırlanıyor.

Bu alan adlarından bazıları da .sex ya da .xxx uzantılı olacak, ancak bu durum yeni bir tartışmayı da beraberinde getiriyor: Bu uzantılar, inanılmaz rakamlara kadar ulaşabilecek yeni bir kazanç alanı olabilir mi? Alacağı hitler de düşünüldüğünde, uzantının gerçekten çok değerli bir hale gelmesi kaçınılmaz bir sonuç olacak.

Mevcut web adresleri genellikle şu domain'lere sahip: Yaklaşık 240'ı .ülke, 20'si .com, .net, .org, .edu ve .areo'dan oluşuyor.

Yeni sistem hayata geçtiğinde ise, yaklaşık 1.3 milyar internet kullanıcısı, artık yaygın kullanılan kelimeleri, şirket isimlerini, şehirleri ve diğer önemli gördüğü isimleri 'domain' ismi olarak kullanabilecekler.

Dünyanın tanınmış ticari sitelerinden olan eBay de, kendi domain ismine sahip olmak isteyen pek çok şirketten sadece bir tanesi. Yeni sistem ile bankacılık ve araba satışı gibi aktivitelerin yapıldığı siteler de '.bank' ve '.car' domain isimlerini benzer şekilde edinebilecekler.
 

Benzer konular

Top