1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Shiatsu...

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve BeReNN tarafından 15 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  504
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.493 ÇTL


  Shiatsu

  Parmakla bastırmak anlamına gelen Shiatsu, konumu kesin bir şekilde belirlenmiş olan noktalarda deriye sıkıca bastırarak hastalıkları sağaltma yöntemidir. Bu chi’nin yaşam enerjisi meridyen adı verilen ve belirgin bir şekilde tanımlanmış kanallar vasıtasıyla tüm vücutta aktığı teorisini temel alır. On dört ana meridyen vardır; bunların her biri, yolu bağlantılı olduğu organın yakınından geçmese bile, vücudun belli başlı organlarından birini ve bununla ilgili olan organ ve fonksiyonları etkiler. Örneğin omuzdan başparmağa kadar inen Akciğer meridyeni, akciğerler, burun ve boğaz da dahil olmak üzere tüm solunum sistemi üzerinde etkilidir.
  Sağlıklı bir insanda enerji akışı kesintisiz ve iki zıt nitelik, yin ile yang arasında dengelidir. Yin, karanlık, soğuk ve pasif; yang ise aydınlık, sıcak ve aktiftir. Ana meridyenler çiftler halinde gruplanırlar, her birinde bir yin, bir de yang vardır. Yin meridyenleri vücudun iç ya da ön yüzünde bulunur, enerji akışı yukarı yöndedir; yang meridyenleri ise dış ve arka tarafta yer alır ve chi aşağı doğru akar. Bir meridyendeki enerji akışı kesintiye uğradığında, bağlantılı olan organ da doğru bir şekilde çalışmaz; hastalıklar baş gösterir.
  Her meridyen boyunca belli yerlerde ve kanallarda kesintisiz, dengeli bir akış sağlamak amacıyla enerji ile temasa geçilebilen noktalar bulunur. Shiatsu, bu noktalara bastırarak hastalıkları sağaltma yöntemidir.
  Shiatsu, birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur, vücuttaki enerji dengesini olması gerektiği hale getirerek vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarını harekete geçirir. Meridyen kavramı açıkça anlaşıldığında, vücudun farklı kısımlarının birbirleriyle nasıl ilintili olduğu da kolayca ortaya çıkar. Ben, meridyenleri vücudun her yerini dolaşan karayolları olarak düşlerim ve bu imgeyle, bir bölgedeki gerginlik veya ağrının, aynı meridyen üzerindeki başka bir yerdeki sorunu nasıl işaret edebileceğini anlamak da kolaylaşır.

  Basınç Uygulamak

  Shiatsu noktaları üzerine doğru bir şekilde bastırmak çok önemlidir: Kendi ağırlığınızla nokta üzerine aşamalı bir şekilde eğilerek basıncı dengeli ve sarsıntısız olarak uygulamalısınız. Genellikle başparmaklarla bastırılsa da parmaklarınızı, avuçlarınızı, el tabanlarınızı ve hatta dirseklerinizi de kullanabilirsiniz. Vücudunuzu kullanma şekliniz, sağaltımın sonucunu belirleyecek kadar önemlidir: Kollarınızı düz tutun, omuzlarınızı öne doğru itin ki basınca aşamalı bir artış kazandırın. Bu teknikle uyguladığınız basınç sarsıntısız, dengeli ve sabit olur. Vücudunuzu doğru şekilde kullanırsanız en güçlü basınçlar bile, üzerinde çalıştığınız kişiyi rahatsız etmez ve siz de zorlanmamış olursunuz. Karın ve yüz gibi daha hassas bölgelerde, basıncı yine sarsıntısız ve sabit bir şekilde uygulamalısınız, ancak bu kez vücudunuzun tüm ağırlığını nokta üzerine vermeyin.
  Derslerimde öğrenciler ilk beş dakikalarını dizleri ve elleri üzerinde emekleyerek geçirirler. Bu, onlara vücut ağırlıklarını ellerinin üzerine gevşek bir şekilde vermelerini öğretmenin en basit yoludur. İşte bu, shiatsu için basıncı doğru şekilde uygulamanın anahtarıdır.

  [​IMG]
  Shiatsu Noktaları

  Vücutta altı yüz kadar nokta varsa da, ben burada yalnızca kilit noktaları gösterdim. Bunlar, simetrik olarak vücudun sağ ve sol tarafında yer alırlar. Çoğu nokta adını üstünde bulunduğu meridyenden alır (genellikle vücudun belli başlı organlarından biri) ve bunları tanımlayacak birer de numaraları vardır. Birkaçına “ekstra noktalar” denir. Küçük rahatsızlıkları gidermek için noktaları ayrı ayrı kullanabilir ya da genel bir sağaltım için tüm vücutta sistematik olarak çalışabilirsiniz.
  Noktaların yerini bulmak oldukça kolaydır ve burada genellikle hafif bir girinti olduğundan vücut da size yol gösterir. Ölçüler parmak genişliği olarak verilir ve masaj yaptığınız kişinin parmaklarıyla ölçüm yapmak en iyisidir. Nokta, genellikle çevresindeki bölgeden daha duyarlıdır; bastırarak yarattığınız duygu o noktanın da ötesine ulaşıyor gibidir.

  Vücudun Ön Kısmı

  1. Kaburgalar arasındaki oyluklarda (akciğerleri etkileyen noktalar).
  2. Deltoid kasın ucunda (Kalın bağırsak 14).
  3. Önkol kasında, dirsek içi çizgisinin üç parmak altında(Kalın bağırsak 10).
  4. Kaval kemiğin dış kısmında, dizin dört parmak altında(Mide 36).
  5. Karnın merkezinden aşağıda, göbeğin beş parmak ve bir parmak üzerinde ve göbekten üç parmak altta (Gebelik damarı 12,9 ve 6). Hafifçe bastırın.
  6. Başparmak ile işaret parmağı arasındaki deri perdesinde (Kalın bağırsak 4). Hamileler için uygun değildir, düşük yapmasına neden olabilir.
  7. Ayakta dururken orta parmağınızın uyluğun dış kısmına değdiği yerde (Safra kesesi 31).
  8. Kaval kemiğinin arkasındaki çukurlukta, ayak bileğinin iç kısmındaki çıkıntının dört parmak üzerinde (Dalak 6).  [​IMG]
  Vücudun Arkası

  1. Başın en üst noktası (Ana damar 20).
  2. Ensenin en üstünde, kafatasının bitim yerindeki çukur (Ana damar 15). Sanki kafatasının altına giriyormuş gibi yukarı yönde bastırın.
  3. Omurganın iki yanında uzanan kaslar üstünde (Mesane 11 ile 26 arası).
  4. Kuyruksokumunda (Mesane 27 ile 35 arası).
  5. Bacağın arkasının merkezinde, kaba etlerin hemen altında (Mesane 36).
  6. Diz arkası çizgisinin merkezinde (Mesane 40). Dizi yere itmeden hafifçe bastırın.
  7. Baldır kasının ortasında (Mesane 57).
  8. Ayak bileğinin dış kısmında, bilek çıkıntısı ile aşil kirişi arasında (Mesane 60)
  9. Kafatasının bitim yerinde, omurganın her iki yanındaki çukurluklarda (Safra kesesi 20).
  10. Omzun üstündeki kasın merkezinde (Safra kesesi 21).
  11. Kürek kemiğinin merkezindeki küçük girinti (İnce bağırsak 11).
  12. Kaba etlerde, kalça ekleminin hemen arkasında (Safra kesesi 30).
  13. Elin dış yanında, serçe parmağının altındaki çizgide (Ekstra nokta).
  14. Avucun merkezi (Kalp koruyucusu 8).
  15. Ayak bileğinin iç kısmında, bilek çıkıntısı ile aşil kirişinin arasında (Böbrek 3).


  [​IMG]

  Yüz


  1. Saç başlama çizgisinin merkezinden başın en üst noktasına kadar bir hat üzerindeki noktalar.
  2. Kaşın merkezinin üstündeki küçük çukurluk.
  3. Elmacık kemiğinin üst kenarında, karşıya bakarken gözbebeğinin tam altında.
  4. Burunla üst dudak arasındaki oyuğun merkezinde.
  5. Kaşların arasında.
  6. Gözlerin burun yan tarafındaki ucunda.
  7. Kaşın bittiği yerin altında, göz ucunun hizasında
  8. Burnun yanındaki küçük girinti


  [​IMG][​IMG]

  Ayaklar

  1. Ayak başparmağının bitim yerinde, başparmakla ikinci parmak arasında.
  2. Her parmağın üzerinde çizgi halinde üç basınç noktası.
  3. 1.noktanın iki parmak üstünde
  4. Küçük parmağın dış tarafında, tırnağın bitim yerinde
  5. Ayak tabanının merkezinde, ayağın yuvarlak kısmının hemen altında.

  Shiatsu Uygulaması

  Bu, her zaman yerde yapılır ve arkadaşınızın da soyunması gerekmez. Arkadaşınız yere serdiğiniz bir havlunun üzerine yüzüstü uzansın ve siz de yanına diz çökün. Ritmik ve sistematik bir şekilde bir noktadan diğerine ilerleyerek meridyenler boyunca çalışın. Arkadaşınız soluk verirken üç ile yedi saniye arası bir noktaya bastırın; soluk alırken baskıyı gevşetin ve devam edin. İki eliniz de her zaman vücudun üzerinde olsun. Yalnızca bir eliniz de her zaman vücudun üzerinde olsun. Yalnızca bir elinizle çalışsanız da diğeri hafifçe vücuda değsin.

  Noktaların yerini iyice öğrendiğinizde bunları masaj sırasında da doğallıkla kullanacaksınız. Örneğin, sırt masajında, omurganın her iki yanında birer çizgi üzerinde uzanan noktalara basınç uygulayabilirsiniz.

  Shiatsu uygulamasının en etkili yolu enerjiyi dengelemek amacıyla tüm vücutta çalışmaktır. Bu da 45 dakika ile bir saat arası sürer. Aşağıdaki uygulama sırası basitleştirilmiş ve kısa bir versiyondur. Bu, dolaşımı hızlandırır ve gevşeme sağlar.


  [​IMG]
  Başparmağınızın etli kısmı ile bastırın, diğer parmaklarınızı size dengeli, sabit bir basınç sağlayacak şekilde yerleştirin. Başparmağınızın ucuyla bastırmayın; tırnağınız deriyi çizebilir. Her iki başparmağınızla aynı anda veya sırayla bastırın.

  [​IMG]
  Dirseğinizle bastırırken, kolunuzun ve elinizin gevşekçe durmasına dikkat edin ki sertleşmeden hafif bir basınç uygulayabilesiniz. Bu, omuz kası, kaba etler ve uylukların arkası gibi etli bölgelerde yararlıdır.

  [​IMG]
  Omuzlar, kaba etler, sırt ve ayak tabanlarında başparmaklarınızı üst üste koyarak derin basınçlar uygulayın.

  [​IMG]
  Kollar gibi nispeten ince bölgeleri başparmağınız ve diğer parmaklarınız arasında sıkın.

  [​IMG]
  Parmaklarınızı kullanıyorsanız derinlik sağlamak için işaret parmağınızı orta parmağınızın üzerine koyun. Başparmaklarınız yorulduğunda yararlı olur.

  [​IMG]
  Noktayı daha genel bir şekilde uyarmak için elinizin tabanını kullanın. Bu teknik en çok sırtta ya da bacaklarda kullanılır.
  -Alıntı-
   

  Ekli Dosyalar:

  • 331.jpg
   331.jpg
   Dosya Boyutu:
   23,8 KB
   Görüntüleme:
   279
  YoRuMSuZ bunu beğendi.
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Binevi masaj gibi birşey bu galiba :)
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Nasıl yapılıyor bu ki
   
 4. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.809
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.091 ÇTL
  Bize göre oldukça yeni bir kavram olan Shiatsu Uzakdoğu'da asırlardır kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Japonca shi = "parmak" ve atsu = "basınç" kelimelerinden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri ile uygulanan bir masaj tekniğidir. Ki denilen hayat enerjisinin aktığı meridyenler (kanallar) üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar giderilir. Önemli bir tedavi ve iyileştirme yöntemi olan Shiatsu, aynı zamanda sağlıklı kişilerin sağlıklarını korumasına da katkı sağlar. Bu yöntem, iğnesiz akupunktur ve "accupressure" olarak da bilinir.

  Eski Çin kökenli olan Shiatsu'nun temeli, doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Buna göre beden ile dış dünya arasında uyumlu bir dengenin kurulması ve korunması amaçlanır. Bu dengenin bozulması, bir başka deyişle, hayat enerjisinin aktığı meridyenlerde düzensizliklerin veya tıkanmaların oluşması sonucu bedende çeşitli rahatsızlıklar veya hastalıklar nüksedebilir. Parmak ve avuç içleri ile meridiyenler üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sonucu tıkanmalar açılır ve böylece düzenli bir enerji akışı ve kan dolaşımı sağlanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlayan Shiatsu ayrıca, hastalık sonucu belirli noktalarda oluşan aşırı hassasiyet nedeniyle bir teşhis yöntemi olarak da yaygın bir biçimde kullanılır.

  Doğu felsefesi ve tıbbına göre doğadaki tüm canlılarda Yin (dişil enerji) ve Yang (eril enerji) uyumlu bir denge içindedirler. Shiatsu, vücutta bulunan Yin ve Yang enerjilerini harekete geçirerek düzenler, böylece bedende bir enerji dengesi oluşturur ve kişinin sağlığına (doğal haline) kavuşmasına yardımcı olur. Doğu tıbbına göre bedenin kendi içindeki dengesi ile bedenin dış dünyayla olan dengesinin bozulması sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp, kişinin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler. Bu tür dengesizlikler iç organlarda bozukluklara ve hastalıklara yol açabileceği gibi, kişinin huzursuz, mutsuz veya depresif olmasına da neden olabilir. Geleneksel tedavi yöntemleri (klasik tıp) semptomları ortadan kaldırmaya yönelikken, doğu tıbbında amaç bedendeki enerji bozukluklarını dengelemek ve böylece hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

  Shiatsu tatbiki sonucu kas dokusunun esnekliği artarak kişiye huzur verir, zihnini berraklaştırır, baş, sırt, bel, boyun v.s. ağrılarını geçirir, iç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler, sindirim sistemi, romatizma, kireçlenme v.b. sorunlarda etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, stresin etkilerini azaltır ve giderir, nihayet uykunun kalitesini yükseltir. Shiatsu'nun hiçbir yan etkisi yoktur.

  Shiatsu'yu akupunktur gibi diğer Uzakdoğu kökenli iyileştirme yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği, yalnızca tek bir organa veya bedenin bir bölümüne değil, vücudun tümüne uygulanması ve böylece iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu açıdan Shiatsu, hem bedeni hem de ruhu dinlendiren ve güçlendiren bütünsel (holistic) bir iyileştirme yöntemidir.

  Basit ve pratik tekniklerle uygulanabilen Shiatsu kolayca öğrenilebilir. Bireylerin ve ailelerinin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olur. İnsanlar arası iletişimde dokunmanın çok önemli bir yeri vardır. Shiatsu bize, bedenin dilini ve dokunarak iletişim kurabilmenin yollarını öğretmesi bakımından eşsiz bir olanaktır.

  Alıntı...
   

Sayfayı Paylaş