1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Şiddete sessiz kalmayın!

Konusu 'Kadın' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 14 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Bunları biliyor musun?
  - 15–40 yaş arası birçok kadının kanser, trafik kazaları yada sıtma yerine toplumsal cinsiyet kökenli şiddet nedeniyle ölmekte yada yaralanmakta olduğunu?
  - Her 3 kadından 1'inin yaşamı boyunca dövüldüğünü, cinsel ilişkiye zorlandığını yada taciz edildiğini?
  - Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70'inin erkek partnerleri tarafından öldürüldüğünü?
  - Her yıl iki milyon kızın cinsel organlarının sünnet edilme riski olduğunu?
  - Kadınlar için hem barışın hem de savaşın ayrımcılık ve şiddet zamanları olduğunu?
  - Şiddetin, militarizasyonun ana özelliklerinden biri ve artan şiddetin kadına yönelik cinsiyet kökenli şiddetin seviyesini de artırdığını?
  - İstikrarsızlık ve silahlı çatışmaların tecavüz ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere şiddetin her türünü artırdığını?
  - Kişiler arası şiddetin silahlı çatışmalar bittikten sonra da kısmen de olsa silahların mevcut olması nedeniyle yüksek oranda devam ettiğini?
  - Kadın haklarının insan hakları olduğunu?

  Peki bunları duydun mu, gördün mü, okudun mu? Ya sen de yaşasaydın...
  - Bakire olmadığı gerekçesiyle düğünün ertesi günü baba evine gönderilince intihar eden -ve otopsi sonucu bakire olduğu anlaşılan- kız çocuğu (15)...
  - Eşi tarafından seks işçiliğine zorlanan kadın...
  - Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki köyü saldırıya uğradığında Natalie 12 yaşındaydı.
  “Kız kardeşime ve anneme kaç tane askerin tecavüz ettiğini gördüm. Korkmuştum ve eğer orduya katılırsam bunlardan korunmuş olacağımı düşündüm. Kendimi korumak istemiştim... Sadece 12 yaşındaydım ama gece boyunca diğer askerler tarafından sürekli dövüldüm ve tecavüze uğradım. 14 yaşıma geldiğimde bir bebeğim vardı. Babasının kim olduğunu bile bilmiyorum. Kaçtım...Gidecek yerim ve bebeğime verecek yiyeceğim yok.”
  -Kuma gideceği kişinin oğlu tarafından öldürülen kadın...
  - Annesinin patronunun (82) cinsel istismarına maruz kalan (14) kız çocuğu...
  - "Fariba" Afganistanlı. 48 yaşındaki kocasına evlenmek üzere verildiğinde sekiz yaşındaydı. Fariba'nın kocası tarafından cinsel tacize uğradığı iddia edilmektedir. Bir akrabası hükümet yetkililerine başvurdu ve Fariba, kocasının evinden alınarak bir yetimhaneye yerleştirildi. Babası yada kocası ile ilgili hiçbir cezai suçlamada bulunulmadı. Boşanması da sağlanamadı.
  - 14 yaşında ortaokul öğrencisi olan Claudia Judith Berthaud, 9 Mart 2003 günü Meksika'nın Chihuahua kentinde ortadan kayboldu. Kayıp olarak bildirilmiş olmasına ve annesinin sürekli olarak fotoğraflı el ilanlarını dağıtıyor olmasına rağmen, bulunamadı. Ailesinin yetkililerden yanıt almak için bastırmaları yeterli olmadı.
  - Boşanarak geldiği ‘baba evi'nde babasının tecavüz ettiği kadın...
  - Zeynep”in birlikte yaşadığı kişi, onu yedi yaşındaki oğlunun gözü önünde en az 52 yerinden bıçakladı. Oğlu tek tanık değildi. En az 10 polis memuru saldırıyı izledi, olay gazeteciler tarafından fotoğraflandı ve videoya çekildi. Birlikte yaşadığı kişi hakkında cinayete teşebbüsten dava açılınca, sanığın akrabaları “Zeynep”i ve avukatlarını ölümle tehdit etti.10 polis memuruna başta görevden el çektirildi, fakat İçişleri Bakanı dava açmaya gerek olmadığına karar verince görevlerine geri döndüler.
  - 13 yaşında evli bir kadın olan “Selda” 28 Aralık 1996 günü Urfa'da bir kadın akrabasıyla sinemaya gitti. Kocası onu sinemadan sürükleyerek çıkardı, fahise olmakla suçladı ve kalabalık bir meydanda bıçakla boğazını kesti. Adam sadece kısa bir süre hapis yattı.
  - Balkondan inen üst kat komşusu tarafından eşiyle birlikte uyuduğu sırada taciz edilen kadın...
  - Yalnız yaşadığı evinde sabaha karşı cam kırarak içeri giren iki gencin tecavüzüne uğrayan kadın...
  - İki küçük kızıyla birlikte ev sahibinin tacizine uğrayan kadın...
  - Yedi yıllık evliliği boyunca dayak yiyen Urfalı bir kadın başka bir kentteki baba evine döndü. Kocası onun bir kaç kaburgasını kırmıştı ve tedavi görüyordu. İyileştiği zaman babasının onu kocasına geri götürmeyi planladığını öğrenince, üç çocuğuyla birlikte Fırat nehrinde intihar etti.


  Okurken bile insanın içini acıtan, tüylerimizi diken diken eden bu satırlar film ya da dizi senaryoları değil Malatya'da, Samsun'da, Tokat'ta, İstanbul'da Türkiye'nin her yerinde ve dünyada kadınların yaşadığı, mağdur ve kurban olduğu olaylardır. Ve bunlar medyaya adliyeye yansıyanlarıdır. Yüzlerce, binlercesinden haberdar değiliz.
  Dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi Türkiye'de de yüz binlerce kadının insan hakları her gün ihlal edilmektedir. Tahminlere göre, ülkedeki kadınların en az üçte birinden yarısına kadarı aile içi fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Bu kadınlar dövülmekte, tecavüze uğramakta ve hatta bazı durumlarda öldürülmekte ya da intihara zorlanmaktadır. Genç kızlar takas edilmekte ve küçük yaşta evlenmeye zorlanmaktadır.
  Kadınlara yönelik şiddet, özellikle "namus" kisvesi altında kadının sadece cinselliğini değil, tüm hayatını, emeğini, bedenini, kimliğini kontrol ve baskı altına alan erkek aklının ve bu aklın ürünü olan patriyarkanın şiddetidir. Ve hiçbiri cinnet geçirmiş, aklını yitirmiş babaların, kocaların, sevgililerin, erkek kardeşlerin bireysel olarak uyguladıkları şiddet türü değildir.
  Kadına yönelik şiddet; toplumsal düzeyde erkeğin kadının hayatı ve bedeni üzerindeki tasarruf hakkını normal ve meşru kabul eden egemen erkek sisteminin sonuçlarıdır.
  Namus, gelenek, töre gibi olgular da hayatlarını nasıl sürdüreceklerine karar verme cüretinde bulunan kadınlara yönelik vahşetin bir bahanesidir.
  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'dür.
   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  'Dayak atan erkek reklam panosunda teşhir edilsin!'
  Sığınma evlerinde barınan kadınlar, şiddet uygulayan erkeklerin reklam panolarında teşhir edilmesini istedi. Şiddet Mağdurlarına Şefkat Kapısı Derneği, mağdur kadınların beyanlarını raporlaştırdı. Çalışmada, erkekler için ses getirecek yaptırımlar öneriliyor. Kadına şiddetin yüz kızartıcı suçlar kapsamına alınması isteniyor. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması talep ediliyor. En ilginç öneri ise kaba kuvvete başvuran erkeklerin televizyon, gazete, internet ve belediye reklam panolarında teşhir edilmesi.
  Raporda 1995 yılından bu yana fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete maruz kalarak sığınma evlerine yerleşen 81 ilden 9 bin kadının yaşadıkları yer alıyor. Mağdurlar, eşlerinin tuttuğu takımın yenilmesinden çocuğun ağlamasına, yemeğin tuzlu olmasından erkek çocuk doğurması gibi sudan sebeplerle bile dayak ve işkenceye mağruz kaldıklarını anlatıyor.
  Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, raporu '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü' etkinlikleri kapsamında hazırladıklarını belirtiyor. Şiddete maruz kalmış kadınların yüzde 95'inin herhangi bir karakola veya savcılığa şikayette bulunmadığına dikkat çeken Bulan, şunları söylüyor:
  "Mağdur şiddet neticesinde hastaneye gitmesi gerektiyse bile eşinden gördüğü şiddeti gizlemeye çalışıyor, çeşitli yalanlar söyleyerek saklıyor."

  Şiddet suçu af ve indirime girmesin.
  Erkeklere kadına uyguladığı şiddetin aynısı yapılsın. Dayak atanlar televizyon, gazete, internet ve belediyelerin reklam panolarında teşhir edilsin.
  Kadına karşı şiddet yüz kızartıcı suçlar kapsamına alınsın, ceza affa ve indirime girmesin.
  Şiddet uygulayan erkeklerin sokağa çıktığında 'Dikkat ben kadına şiddet uyguladım utanmam gerek' vb. yazılı bir yelek giymesi mecburi olsun.
  Bu erkekler tutuksuz yargılanmasın, alınan cezalar ertelenmesin ve para cezasına çevrilmesin. Akıl ve ruh sağlığı yönünden gözetim altında tedavi edilsinler.
  Şiddete yönelik risk altındaki kadınların korunması için kimlik değişikliği, estetik ameliyat dahil 24 saat korumalı tedbirler alınsın.
  Her il ve ilçede ihtiyaca cevap verecek kadar kadın sığınma evleri açılsın. Mağdur kadınların hiçbirine yer yok denilmeyecek tedbirler alınsın.
  Sığınma evindeki süre sınırlamaları kadının ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Sığınma evi yönetmelikleri daha insancıl hazırlansın.
  Hayati yönden risk altında olan, şiddete maruz kalan kadınların yurtdışındaki büyükelçilik, başkonsolosluk, kültür merkezlerinde çalışmalarına öncelik verilsin.
  Şiddet yönünden risk altında olan çalışan kadınlar, risk ortadan kalkıncaya kadar ücretli izin alabilsin.
  Emniyet ve jandarmanın birimlerinde şiddet konusunda eğitim almış kadın görevliler bulunsun.
   

Sayfayı Paylaş