Şifa Kaynağı Domates

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Domates, bol A, C vitamini ve folik asit, potasyum, lif içerir. Çok güçlü bir antioksidandır.

İşte, domates hakkında bilmediklerimiz ;

Vücudumuzda bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getiren domates, likopen ve karoten kaynağıdır. Serbest radikaller, vücudumuzda hücre yapımız dahil pek çok hasar yaratırlar. Bu nedenle domates çok önemlidir. Domates, sızma zeytinyağı ile birleşince yaşlanma karşıtı olmaktadır.

Domates, kan basıncımızı düşürür. Yaklaşık 2 ay süren bir testte, tansiyon hastalarına domates verildi. Her gün domates tüketen tansiyon hastalarının tansiyonları normale dönmüştür.

Karoten denilen ve domateste bulunan kimyasal, grip ve soğuk algınlığında bakteri ve virüs ile savaşmaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı ve gripte taze sıkılmış domates suyu takviyesi yapabilirsiniz.

Kalp sorunlarında ve dolaşım sistemi hastalıklarında domates faydalanacağınız bir meyvedir. Kolesterolü düşürmesi ve damar çepherlerini tamir etmesi nedeni ile domates bu hastalıklarda önerilir.

Yapılan araştırmalarda domates, güneşe karşı dayanıklığı olmayan ciltlerde cildin daha dayanımlı olmasını sağlıyor. Ayrıca, domates kürleri ile yapılan bakım sayesinde ciltte sivilce izleri ve lekeler kayboluyor.
 

Benzer konular

Top