1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şifalı Bitkilerin Etken Maddeleri

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Bitkiler topraktan aldıkları mineralleri, kendi bünyelerinde özümseyerek insanların faydallanacağı, karbonhidrat, protein ve vitaminlere dönüştürür. Bunları haricinde bir bitkilerde etekn maddeler vardır. Bunlar eterli uçucu yağlar, alkaloitler, tanenler ve acı maddelerdir. Bu etken maddeler insan vücudundaki direnci artırır, organların daha iyi çalışmasını ve daha hızlı iyileşmelerini sağlar. Bu etken maddeler bitkilerin çeşitli organlarında bulunabilir. Bazıları kökte bulunurken bazıları çiçekte yada yaprakta bulunabilmektedir. Etken maddeler bitkilerin yetiştikleri koşullara ve bölgeye göre de farklılık göstermektedir. Örneğin Karadeniz bölgesinde yetişen bir kekik ile Akdeniz bölgesinde yetişen kekik arasında etken madde anlamında farklar vardır. Yine aynı şekilde bitkinin güneşi hangi açıdan aldığı, hangi hava koşullarında yetiştiği önemlidir. Bu yüzden bitki alacağınız aktarların güvenilir, tandığınız kimseler olmasına özen gösterin. Aksi takdirde alacağınız bitkiler size şifa olmayacaktır.

  Alkaloitler:

  Şifalı bitkilerde en etkili madde olan alkalitler, suda çözünebilen azot içeren etken maddelerdir. Sinir sistemi ve salgı sistemini uyarmakla birlikte, döl yatağı ve bağırsak kaslarının kasılmalarını destekler. Kahvede bulunan kafein ve tütün de bulunan nikotin, birer alkalittir.

  Uçucu Yağlar (Bitki esansları):

  Bu maddeler kolayca uçup gidebilmekte ve çevreye koku yaymaktadırlar. Bitkiye böceklerin gelmesini sağlayıp, mantar ve bakterilerden korurlar. Alternatif tıpta, bu yağlardan antibiyotik olarak faydalanılır. Bir bitki de uçucu yağ olduğu anlamak için, elinizi o bitkinin üzerinde gezdirin. Elinizi koku bulaşmışsa o bitkide uçucu yağ var demektir. Kekik ve biberiye bu bitkilere birer örnektir.

  Acı Maddeler:

  Bu maddeler kimyasal bir madde olmayıp Glikozit, alkalit ve organik asitlerin bileşimidir. Sindirim salgılarını arttırarak iştahın artmasını sağlarlar. Hazmı kolaylaştırırlar. Kabızlık, gaz çıkarma gibi sorunlara yardımcı olurlar. Yüksek dozda tüketilmemeleri gerekir, mukoza tabakasını tahriş edebilirler.
   
Benzer Konular
 1. blackcrown
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  754
 2. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  668
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  594
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.420
 5. Esperanza
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  465
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş