1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şifalı Sular | Kaplıca ve İçmeler |

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 4 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.703 ÇTL
  ŞİFALI SULAR (KAPLICA ve İÇMELER)
  FAYDALI OLDUKLARI HASTALIKLAR


  KAPLICALARDAN FAYDALANMA ŞEKLİ

  Kaplıca Mevsimi: Bölgenin iklim şartları dikkate alınarak tespit edilir. Genelde memleketimizde yerleşmiş kaplıca ve içmelerin mevsimi 15 Mayıs - 15 Eylül arasıdır.
  Kaplıcalarda Tedavi Süresi (Kür): Gerekli faydayı sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo tavsiye edilir.
  Banyo Zamanı ve Süreler: Banyoya girmeden önce; küçük ve büyük abdest yapmak banyoda hareketsiz durmak gerekir.
  Banyodan çıktıktan sonra da; kurulanılmaz havlu veya bornoza sarılınır ılık odada 1 saat kadar yatılır. Bu süre içinde vucûd terler. Sonra giyinilir ve 1 saat kadar daha aynı odada kalınır.
  Birinci Banyo; kahvaltıdan önce aç karnına veya kahvaltıdan 1 saat sonra
  İkinci Banyo; akşam yemeğinden 2 saat önce alınması halinde azami derece fayda sağlanır.
  Banyoda kalma süresi: İlk gün 10 dakika; sonrakilerde ise hastanın bünyesine ve hastalığa göre 12-20 dakika arasındadır.
  İçme Kürü: Kronik hastalıklarda tavsiye edilir. Süresi 3-6 hafta olmalıdır. Birinci gün; aç karnına bir defada 6 su bardağı (1.5 litre); ondan sonraki günler; sabah öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce ikişer su bardağı içilir.


  HASTALIKLAR

  * Böbrek ve idrar yolları hastalıkları: Kronik ve ödemsiz böbrek iltihabları mesane iltihabı idrar taşlarıyla ilgili hastalıklarda; karbonatlıhidrokarbonatlı sulardan faydalanılır. Bu suların prostata iyi geldiği tespit edilmiştir.
  * Deri Hastalıkları: Bütün deri hastalıklarında; tuzlu kükürtlü ve çamurlu sulardan faydalanılır.
  * Hormonel hastalıklar: Bu hastalıklara radio-aktiviteli sular iyi gelir.
  * Göz Hastalıkları: Kükürtlü ve iyodlu sulardan faydalanılır.
  * Kadın hastalıkları: Bu konuda doktor tavsiyesi olmadan kaplıca tedavisi uygulanması doğru olmaz. Ateşli kadın hastalıklarında ve hamile kadınlarda kaplıca tedavisi son derece dikkatli ve mutlaka hekim gözetiminde yapılmasında fayda vardır. Bunların dışında Aybaşı bozuklukları kronik rahim hastalıklarında; kükürtlü çamurlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
  * Kalb ve kandolaşımı hastalıkları: İleri derecede kalb kan dolaşımı ve damar sertliğide kaplıca tedavisi uygulanmaz. Diğerleri için tuzlu iyodlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
  * Mide ve bağırsak hastalıkları: Ağır mide nezlesi mide tümörü sifilitik gastrit ve pilor daralmalarında kaplıcalardan faydalanılmaz. Kronik gastritkronik bağırsak nezlesi bağırsak gazları hazımsızlık ve kronik kabızlıklarda ise; hidrokarbonatlı sülfatlı sulardan faydalanılır.
  * Romatizmal hastalıklar: Akut ve ateşli romatizmada kaplıca tedavisi uygulanmaz. Kronik romatizmada ise; tuzlu karbonatlı sülfatlı kükürtlü radio-aktiviteli ve çamurlu sulardan faydalanılır.
  * Safra kesesi ve Karaciğer hastalıkları: Safra kesesi karaciğer pankreas hastalıklarında; karbonatlı hidrokarbonatlı ve sülfatlı sulardan faydalanılır. İleri safhadaki Siroz'da kullanılmaz.
  * Sinir sistemi hastalıkları: Siyatik lumbago nevralji nevrasteni psikasteni ve nevroz gibi sinir hastalıklarında; tuzlu çamurlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
  * Solunum yolu hastalıkları: Astım bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında; tuzlu iyodlu ve kükürtlü sulardan faydalanılır. İleri derecedeki veremdamar sertliği ve kalb hastalıklarında kullanılmaz.
  * Şeker hastalığı: Sodyum bikarbonatlı sulardan faydalanılır.
   
Benzer Konular
 1. Defne
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.210
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  748
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.213
 4. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  816
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  877
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş