1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Sigara içenler havuç yememeli mi?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL

  Havuçun sigara içenlerde kanser riski yaptığı tartışılıyor.

  LOUIS Bonduelle Vakfı’nın yaptığı ve Newsletter Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, “havuç yemenin sigara içenlerde kanser riskini artırdığı” görüşü, bu sonucun bilimsel
  bir temeli var mı tartışmasını da beraberinde getirdi. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Tecimer, bir A vitamini deposu olan havuçta, “beta karoten” adı verilen etken maddenin dışarıdan “tablet” olarak alındığında, sigara içenlerde akciğer kanserini artırdığı yönünde araştırmaların bulunduğunu doğrulayarak karıştırılmaması gereken tıbbi bir gerçeğe dikkat çekti. Prof. Dr. Tecimer’e göre, dışarıdan tablet veya kapsül olarak alınan vitaminlerle, yiyeceklerden doğal yollardan alınan vitaminlerin yan etkileri birbirinden farklı olabilir.


  DOĞAL YOLDAN ALIN

  Bu iddianın, havucun beta karoten yönünden zengin olmasından kaynaklandığını
  savunan Prof. Tecimer, doğal yoldan havuç yemenin kanseri artırdığına dair bir çalışma olmadığını söyledi. Prof. Tecimer, tam tersine doğal yoldan fazla miktarda sebze ve meyve tüketen kişilerde (bunların içinde havuç da var) akciğer kanseri riskinin azaldığını gösteren çalışmalar olduğunu vurguladı.
   

Sayfayı Paylaş