1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Sigara Spermi Öldürüyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kelebek tarafından 13 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Bilimadamları, sigaranın sperm sayısını azalttığını, kalan spermlerin de kalitesini düşürdüğünü kanıtladı. Singapur Ulusal Üniversitesi Bilim Araştırma Merkezi'nde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre sigara tiryakilerinin sperm sayısı, sigara içmeyenlere oranla çok daha az.

  240 "üretken" erkeğin spermleriyle 218 "kısır" erkeğin spermlerini inceleyen Singapurlu uzmanlar, sigara tiryakilerinin sperm sayısının normalden altı kat düşük olduğunu ve hatta kısır erkeklerin sperm sayısına yakın olduğunu ortaya çıkardı.

  Daha önce de benzer araştırmalar yapıldığını açıklayan proje lideri Chia Sin Eng, ilk kez kısır erkeklerin de değerlendirme kapsamına alınarak daha sağlıklı veriler elde edildiğini söyledi. Chia, tiryakilere bir öneride de bulunarak "Eğer çocuk istiyorsanız, spermlerinizin azalmasını istemiyorsanız sigarayı bırakın" dedi.

  Projede görevli bilimadamlarından Noel Leong ise, değişen çevre şartlarının üreme üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayarak, "50 yıl önce bir erkeğin sperm sayısının miligramda 130 milyon olduğunu, bugün bu sayının sigaranın yanısıra çevre şartlarının da değişmesiyle 65 milyona düştüğünü" açıkladı.
   

Sayfayı Paylaş