1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şiir İnceleme Yöntemi

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Şiir İnceleme Yöntemi

  Coşku ve heyecanı dile getiren metinler olan şiirlerle diğer metin türleri arasında özellikle, dil ve yapı özellikleri bakımından çok önemli farklar vardır. Bir şiirle, başka tür herhangi bir metin – bu metin bir öykü, bir haber yazısı, bir kitap eleştirisi, yani şiir dışında her şey olabilir – karşılaştırıldığında şiiri şiir yapan özellikler daha belirgin biçimde ortaya çıkar.

  Şiirin dili, günlük konuşma dilinden farklıdır. Şair, coşku, heyecan ve hayallerini ifade edebilmek için dili alışılagelmişin dışında kullanır; kelimelere farklı anlamlar yükler, edebi sanatlardan yararlanarak özgün imgeler oluşturur.

  Şiir, insanın daha çok hayal dünyasına seslenen, hissettirdikleri ve çağrıştırdıklarıyla okuyucunun duygu dünyasını zenginleştiren bir metin türüdür.

  Bu metinlerden tat alabilmek, şairin hissettirmek veya çağrıştırmak istediklerini doğru algılayabilmek için bazı şiir inceleme yöntemleri geliştirilmiştir.

  Bu yöntem, aşağıdaki basamaklardan oluşmaktadır:

  1- Şiir ve Zihniyet

  Zihniyet, tarihin belli bir döneminin toplumsal, siyasi, idari, askeri, sivil, ekonomik vb. gerçekleri sonucunda söz konusu dönemde oluşan duygu, anlayış ve zevkler bütünüdür.

  2- Şiirde Ahenk

  Şiirin ölçüsü, uyağı, redifi, asonans, aliterasyon, gibi ses tekrarları ahengi oluşturan unsurlardır.

  3- Şiir Dili

  Şairlerin süslü ya da süssüz (sade), duru ya da karmaşık anlatımları şiir dilini oluşturur. Edebi sanatlar şiirin estetiğini artırır.

  4- Şiirde Yapı

  Nazım şekilleri ve nazım türleri şiirin yapısını oluşturur.

  Nazım, duygu ve düşüncelerin ölçülü ve uyaklı bir biçimde ifade edilmesidir.

  a) Nazım türü: Şiirlerde işlenen konu ve temaya göre şiirlerin aldığı adlardır.

  b) Nazım şekli/biçimi: Şiirlerin ölçü, nazım birimi, ahenk özelliklerine göre aldığı adlardır.

  5- Şiirde Tema

  Şiirde birimleri birbirine bağlayan anlam bütünlüğü sağlayan temel öğe temadır.

  6- Şiirde Gerçeklik ve Anlam

  Şiirde ele alınan temaların önemli bir bölümü gerçek hayatta da vardır. Şair, ele aldığı temayı; çağrıştırmak, hissettirmek istediği hususlara ve kendi bakış açısına göre şiirinde konulaştırır. Kendi hayal dünyasında oluşturduğu gerçekliği kelimelerle ifade etmek için dilin bütün anlatım imkanlarını kullanır, kelimelerin ses ve anlam değerlerinden olabildiğince yararlanır, şiire özgü bir gerçeklik yaratır.

  7- Şiir ve Gelenek

  Şairlerin yaşadıkları dönemdeki geleneği şiirlerine yansıtmalarıdır. Ritim, ahenk unsurları, ölçü, konu, tema, zihniyet aynı olsa da farklı dönemlerde yaşayan şairlerin şiirlerinde kullanılan imgeler, semboller, birbirlerinden farklı olur.

  8- Yorum

  Şairin ne anlatmak istediğini anlamaya yorum denir. Bir şiiri doğru yorumlayabilmemiz için şairin hayatını edebi kişiliğini (zihniyetini, geleneğini...) iyi bilmemiz ve şiir üzerinde doğru düşünebilmemiz gerekir

  9- Metin ve şair

  Metnin yaratıcısı olan şairin yaşamı ve sanat anlayışı üzerinde durulmalıdır. Şairin yaşadıklarının; benimsediği fikir, ideoloji, sanat anlayışı vb.nin, oluşturduğu şiiri etkileyip etkilemediği tespit edilir.
   

Sayfayı Paylaş