1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Şiire Yansıyan Fotoğraf

Konusu 'Fotoğraf - Ünlü / Amatör' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 1 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  1839'da Fransız Bilimler Akademisi tarafından fotoğrafın kabul edilmesi ile başlayan ve bugüne kadar geçen süreç “tek kare”lik görüntünün büyüsünü bozmamıştır. Kısacık bir anın ölümsüzleştirilmesi duygusu devam ettikçe bu süreç devam edecektir. Fotoğraf özgürlüğe ve demokrasiye giden yolda bir araç olarak görülmüştür. Bir fotoğraf bazen o güne kadar anlatılanları tersine çevirmiştir. Sanatın toplumsallaştırılması konusunda diğer sanat dallarından çok daha fazla bir etkisi olduğunu söylenebilir. Diğer bir deyişle fotoğraf diğer sanat dallarına göre daha toplumsaldır. Çağdaş sanat kavramı görüşü de artık tüm sanatların birbirinden beslenebileceğini ifade ediyor. Yazın dünyasında şiir ve fotoğraf oldukça yakın bir ilişki içindedir. Şairin sözcük kalıplarına döktüğü imgelem gücü fotoğrafın görsel çarpıcılığında yaratılan büyülü sevginin gizem yükünü katlamaktadır. Şiir de tek bir kelime veya dizede fotoğraf ta ise bir karede tüm öykünüzü anlatmanız gerekir. Çoğu kimse fotoğraf ile resim sanatını birbirine benzetse de fotoğraf çıkarma veya ayrıksama resim toplama sanatıdır. Fotoğraf tarihinde “resimselcilik” dönemi de fotoğrafın kendi hakkındaki düşüncesinin abartılmasıdır. Sinemada görüntülerin veya fotoğrafların toplama sanatı sayılmaz mı? Roland Barthes “Camera Lucida” adlı kitabında “fotoğrafı ilkel bir tiyatroya bir tür canlı tabloya benzetir”. Bana göre fotoğraf çok kez içerdiği duygusal yoğunluk bakımından şiire ve bazı fotoğrafların da zihnimizde bir şiir etkisi yarattığını düşünürüm. Her ikisi de bir an'ı hissetmektir. “O an” hüzün ya da coşku duygusunun anlaşılmanın söylenememiş duyguları başkalarına aktarmanın bir ifadesidir. Ansel Adams'ta “Ben Bir Fotoğrafçıyım” adlı makalesinde fotoğrafçının yaptığını temel amaç nitelik ve etkileri açısından usta ressamların müzisyenlerin ve şairlerin yapıtlarına benzeterek fotoğrafçılar için “fotoşair” deyimini kullanır. İkisinde de yeniden yaratı vardır. Şiir duygusallığın fotoğraf görselliğin ifadesi değimlidir? Bazen bir şiir bir fotoğraf gibi çıkar karşımıza. Bazende bir fotoğraf bir şiir gibi çıkar karşımıza. İkisinin bıraktığı tat veya etki aynıdır. Çünkü şiir yazmakla fotoğraf yapmak aynı uğraşı gerektirmektedir. Şair Cemal Süreya'nın şu şiirini okuduktan sonra ismine bakalım. Veya o şiiri bir fotoğraf karesi olarak görelim. Tahmin ediyorum ki aynı tadı alacaksınız. Cemal Süreya'da bunu böyle hissetmiş olmalı ki şiirine “FOTOĞRAF” ismini vermiş.


  FOTOĞRAF


  Durakta üç kişi

  Adam kadın ve çocuk

  Adamın elleri ceplerinde

  Kadın çocuğun elini tutmuş

  Adam hüzünlü

  Hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü

  Kadın güzel

  Güzel anılar gibi güzel

  Çocuk

  Güzel anılar gibi hüzünlü

  Hüzünlü şarkılar gibi güzel


  Cemal Süreya'dan farklı zamanlarda yaşayan Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland (1872 – 1943) şimdi Norveç'te Vigeland Parkında sergilenmekte olan Adam Kadın ve Çocuk heykelini yapmıştır. Cemal Süreya'nın şiirinde durakta yazdığı fotoğrafı o bir kaide üzerine oturtmuştur.

  [​IMG]

  Biçimi heykelden duyguyu şiirden anıyı fotoğraftan daha iyi ne anlatabilir ki? Anıyı bir fotoğraf çeker gibi şiirine yansıtan Melih Cevdet Anday şimdi hepsi vefat eden arkadaşları ve kendisini “FOTOĞRAF” isimli şiirinde şöyle anlatır.

  FOTOĞRAF

  Dört kişi parkta çektirmişiz

  Ben Oktay Orhan bir de Şinasi...

  Anlaşılan sonbahar

  Kimimiz paltolu kimimiz ceketli

  Yapraksız arkamızdaki ağaçlar...

  Henüz babası ölmemiş Oktay'ın

  Ben bıyıksızım

  Orhan Süleyman efendiyi tanımamış.

  Lakin ben hiç böyle mahzun olmadım;

  Ölümü hatırlatan ne var bu resimde?

  Halbuki hayattayız hepimiz.

  Melih Cevdet Anday'ın şiiri bize bazı günler ailemizden kalan eski fotoğrafları karıştırdığımız zaman ki duygularımızı hatırlattı değil mi. Fotoğraf zamanda tarihin tanıklığını yapar. Aynı şeyi Melih Cevdet şiirinde yapmıştır. Sizce Melih Cevdet şiirde fotoğrafı mı çekmiştir? Yoksa fotoğraf gibi şiir mi yazmıştır? Başta söylemiştik şiir duyguyu fotoğraf anıları anlatır diye. Şiir görmeyi öğrenmenin en önemli araçlarından biridir. İsa Çelik bunun böyle olduğunu Nazım'dan örnek vererek "Nazım'ın şiirlerinde dehşetli bir görsellik vardır." der. Nazım'ın görselliğine atıfta bulunmak için "İNEBOLU" isimli şiirinden örnek verir. O Nazım'ki “MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI” şiiriyle aslında memleketinin fotoğrafını çekmiş bunu dizelerinde işlemiştir.

  Gözümüzü açınca karşımızdaydı artık

  Sisli vadileriyle rüyalı Anadolu.

  Görüyorduk uzaktan dereye giden yolu;

  Sağ yanında bir çayır solda çam ağaçları.

  O kadar yakındı ki dağların yamaçları

  Dereye düşen bahar bir daha çıkamamış.

  Bu ne güzel memleket: Yüksek dağlarında kış

  Yollarında sonbahar deresinde ilkbahar

  Altın güneşinde de yazın sıcaklığı var.

  Baudrillard'ın dediği gibi "Fotoğrafın şaşırtıcı gücü yazının gücünün çok ötesinde. Bir metin ender olarak fotoğrafik nesnenin (gölge ışık ya da malzemenin) aynı andalığı aynı somutluğu ve aynı büyüleyiciliğini gösterebilir". Nazım Hikmet'de şiirinde fotoğrafik nesnenin tüm öğelerini toplamıştır.

  Fotoğraf insanların nesnelerle arasındaki ilişkiyi estetize edilmiş bir görsellikle sunar. Bu görüntü çekenler için bazen güldürücübazen düşündürücü bazen de ölüme götürecek kadar dramatiktir. Çektiğimiz bazı kareleri beğenmeyiz. Yaşamda da hoşlanmadığımız acı çektiğimiz bir daha hatırlamak istemediğimiz kareler vardır. 12 eylül 1980'den sonra şiir yazdığı için düşünce suçlusu işkence gören şair Ahmet Telli o dönemdeki anılarını ve çekilen fotoğraflarını ortadan kaldırmak ister. Oysaki günümüzde de görmek istemediğimiz ortadan kaldırmak istediğimiz o kadar görüntü veya o kadar fotoğraf vardır ki…


  81 YILINDA BİR FOTOĞRAF

  Göz değil bunlar kesinlikle değil

  irin gibi bir nefret akıyor sadece

  Dudaklar yok burun yok alın yok

  yüzü yok bu mumyalanmış yüzün

  Ölümün rengi gri midir ya da korkunun

  Gri midir insan hayvana benzetilirken

  Uzun ve pis bir sakal sarkıyor

  göğsüme iliştirilen rakamlara

  İşte 81 yılından fotoğraf

  albümlere hiç girmeyecek

  Yaşamda ve bazı fotoğraflarda olduğu gibi bazı şiirlerde işte böyle acı ve hüzün vericidir.

  Şiir fotoğraf şair ve fotoğrafçı sorusuna ise Refik Durbaş her iki ustaya da saygı anlamında “İSTANBUL HATIRASI” adlı şiir kitabında şöyle yanıt verir.


  Galata Köprüsü'ne yağmur yağıyor

  Eminönü ayağında bir kundura tamircisi

  Yağmurda ıslanıyor

  Fazıl Hüsnü Dağlarca yazmıştı şiirini

  Fotografisini Ara Güler çıkarmıştı

  Köprü ile onunda hayatı

  Kalktı tedavülden

  Ama ruhu yaşıyor hala

  Dağlarca'nın şiiriyle

  Ara'nın fotoğrafının arabında

  Merdivenlerde oturmuş elinde bir tahta parçası ile kendini canice yakanlara karşı korunmaya çalışan yaşamının son fotoğrafında gördüğümüz Behçet Aysan “ESKİ FOTOĞRAFLAR” şiirinde kendisini anlatır. Bu şair-şiir-fotoğraf ve fotoğrafçının son buluşmasıdır.

  unutulmuş bir akşamdı solmuş

  çiçekler arasında gölgesi

  duvara vuran yüzün bir eski

  fotoğrafta.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ağustos 2015

Sayfayı Paylaş