Sık Kullanılan Güvenlik Terimleri

Katılım
14 Arl 2008
Mesajlar
627
Beğeniler
11
#1
Root : Sistem içinde her türlü yetkiye sahip olan kişi.

Access Control : Network üzerindeki herhangi bir bilgi kaynağına erişim konusunda yetkilendirilmiş kişiler, programlar, işlemler veya network içindeki diğer sistemler için konulan sınırlamadır.

Attack Signature : Network üzerinden gelen bilgi paketlerini bazı modellere göre dikkatlice inceleyerek kötü niyetli aktiviteleri haber veren bir sistemdir.

Authentication, authorization and accounting ( AAA ) : Kaynaklara güvenli erişimi sağlayıcı güvenlik unsurlarıdır.

Authentication : Server, switch ya da router kullanımlarında cihaz ya da kullanıcının kimliğinin onaylanmasıdır.

Authorization : Kullanıcı ya da kullanıcılara sisteme, programa ve network erişim hakkının verilmesidir.

Accounting : Herhangi bir kullanıcının ne yaptığı, kullanıcı hareketleri kullanıcı data bağlantıları ve kullanıcı sistem kayıtlarının izlenebilmesi amacıyla yapılan işlemdir.

Authentication header : Paketin içeriğinin aktarım sırasında değişmediğini doğrulamak amacıyla kullanılan IPSec başlığıdır.

CBAC ( Context-Based Access Control ) : Cisco IOS yazılımı içinde bulunan bu özellik sayesinde tüm yönlendirilebilir data akışı denetlenip kontrol edilmiş paketler halinde yapılabilir. ACL tarafından kontrol edilen data akışındaki paketlerin ilerlemesine izin verilebilir ya da yasaklanabilir.

Certificate : Güvenilir bir otorite tarafından özel açıklama ile belirli bir kalıp ve isim altında belirlenen özelliklere sahip olunduğunu bildirir.

Certificate authority ( CA ) : Bağımsız çalışarak dijital sertifikaları onaylar ve bu nedenle yetkilendirilmiş diğer kullanıcıları da tanır.

Compromise : Network’e yapılan saldırı ve güvenliği aşma olaylarında güvenlik sisteminin kullandığı prosedürlerdir.

Computer Emergency Response Team ( CERT ) : Bilgisayar ve network güvenliği konularında öncelikli olarak servis sağlayan, sistem yöneticilerinden oluşan resmi bir organizasyondur.

Cryptographic Key : Şifreleme, şifre çözümü ve bilgi onaylamak için kullanılan dijital bir şifredir.

Cryptography : Mesajları şifreleme ve şifreli mesajları okuma bilimidir.

Data Confidentiality : Sadece bilgi paketlerine ulaşma yetkisi olanların bunları kolayca ulaşılabilir formatta görmelerinin garanti edilmesidir.

Data Encryption Standard ( DES ) : National Institute of Standards and Technology tarafından geliştirilmiş gizli ve kilit şifreleme standardıdır.

Data Integrity : Verinin network içindeki aktarımı sırasında değişikliğe uğramadığı ve zarar görmediğini garanti etme işlemidir.

Data privacy : Network verilerinin gizlice elde edilmesi ya da kurcalanmasına karşı oluşturulmuş korunma işlemidir. Bazı durumlarda GRE veya Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP)de olduğu gibi tunnelingteknolojisi kullanılarak data ayrılır, bu da etkili veri gizliliğini sağlar. Bazen, özellikle VPN yürürlüğe girdiği an, geleneksel gizlilik gereklilikleri dijital şifreleme teknolojisi ve protokollerini IPSec'’e olduğu gibi kullanmak için istekte bulunur.

Denial-of-service ( DoS ) attack : Network tasarlanmış servisleri yerine getirmesine engel olmayı amaçlayan her türlü kötü niyetli faaliyettir. Bir insanın sürekli telefon hatlarını meşgul etmesine benzemektedir.

Diffie Hellman : Şifreleme tabanlı yönetim sistemlerinde, izin verilen iki kullanıcı ya da network cihazının güvensiz bir ortamda yine bu şifreleri kullanarak güvenli bir şekilde data alış-verişi yapmasıdır.

Digital Signature : Elektronik mesajlarda doğrulama ve güvenliği sağlayan, mesaja eklenen(bağlanan) bir dizi veridir.

Digital Signature Standard ( DSS ) : National Security Agency tarafından geliştirilmiş dijital imza standardıdır.

Encryption : Verinin, iletim sırasında bilinçli olarak şifrelendirilmesi ve kimse tarafından okunmadan müşteriye ulaştırılması ve daha sonra da yeniden şifrenin çözülmesi işlemidir.

Firewall : Özel network kaynaklarını, kimliği bilinmeyen ve kötü niyetli olması olası kullanıcılarından korumak için kurulan, yazılım veya donanım tabanlı geçit sistemine verilen addır. Kurumların iç network’lerini, Internet’dn gelebilecek tehlikelere karşı koruyan ilk engel Firewalldur.


Alıntı.

 

Benzer konular

Top