1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Silahsızlanma Girişimleri – SALT I ve SALT II Antlaşmaları

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 18 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]
  Silahsızlanma girişimlerine neden olan Küba Krizi’dir. Ürkütücü ve bir o kadar da öğretici olan bu kriz, iki bloğun silahsızlanma adımlarını atmasına neden oldu.

  Salt olmayan ilk silahsızlanma antlaşması 1963 yılında, ABD, SSCB ve İngiltere arasındadır. Bu toplantıda, nükleer denemeleri kısmen yasaklanması, kullanımının sınırlandırılması ve sayısını azaltmamaktadır.

  SALT I ve SALT II Antlaşması

  Nükleer ve stratejik silahların azaltılması ile ilgili ilk görüşme 1969′da yapılmıştır. SALT I Antlaşması, kesin anlamda 1972′de yapılıyor. Savunma amaçlı füzelerin sınırlandırılması ile ilgili bir antlaşmadır. Bu antlaşmadan sonra nükleer silahların sınırlandırılması ile ilgili pek çok antlaşma yapılmıştır. Bunların en önemlisi 1979′daki SALT II Antlaşması’dır. Bu antlaşma uzun menzilli nükleer silahların sınırlandırımasını ön gören bir antlaşmadır. Ancak SSCB’nin Afganistan’ı işgale başlamasına(1979) bağlı olarak, ABD Kongresi onayını alamadığı için sonuçsuz kalmıştır.

  Helsinki Konferansı (1975)

  Doğu Bloku’nun teklifi ile Avrupa’da güvenlik ve işbirliğini arttırmak için konferans düzenlendi. Bu konferansa ABD, Kanada ve Arnavutluk katılmadı. 22 ay süren bu görüşme sonucunda, 1 Ağustos 1975′te Helsinki Nihai Senedi imzalandı. Bu antlaşma, tarafların birbirlerinin egemenlik haklarına, toprak bütünlüklerine, iç rejimlerine saygıyı içeren bir antlaşmadır. Sorunları BM’nin uygun görüğü şekilde, barışçıl yöntemlerle çözmek amaçlanmıştır. Din, vicdan ve düşünce hürriyeti de dahil insan haklarına saygınlık bu antlaşma sonucunda artmıştır.
  [​IMG]
   
Benzer Konular
 1. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  572
 2. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.319
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.211
 4. -araz-
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  530
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  671
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş