Şimdi de "Sıvı Cam Spreyi" yaptılar!

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,145
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Bilim adamları çılgın deneylerinden ilginç sonuçlar elde etmeye devam ediyor.
İşte camın yeni hali.


Şimdi de sıvı cam spreyi yaptılar!

Sıvı cam spreyi hem sağlıklı, hem de ekstra koruma sağlıyor...
Bilim adamları hayatımızı kolaylaştıracak şeyler üretmek için gece gündüz çalışıyorlar. Bazıları ilk başta kulağa biraz fazla çılgınca gelse de, hayata geçtiğinde aslında ne kadar işe yarar olduğunu kendimiz de görebiliyoruz. İşte bunun son örneği; sıvı cam spreyi...

Bilimsel olarak "SiO2 ultra-ince katmanlaştırma" olarak ifade edilen ama biz sıradan insanların anlayabilmesi için "sıvı cam spreyi" olarak basitleştirilmiş şekilde ifade edilen bu icat; camın içerisinde bulunan silis maddesinin saf hali kullanılarak elde ediliyor. Bu icadın en büyük faydası ise çok uzun süre bakteri barındırmama özelliğine sahip olması. Çünkü yüzeyi mikropların çoğalmasına elverişli bir ortama sahip değil.

İngiltere'de bir hastane bir süredir bu maddeyi tıbbi ekipmanların strelizasyonunda kullanıyor ve sonuçlardan oldukça memnunlar. Fakat bu maddenin tek faydası mikroplardan koruması değil. Bu sıvı cam aynı zamanda kaplandığı yüzeyleri hava koşullarına, aşınmaya ve hatta grafitiye karşı bile koruyabiliyor. Hatta bu madde şu anda Ankara'da Anıtkabir'deki heykellerin korunması için de deneniyor.
 

Benzer konular

Top