1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

şimdide kürt dili ve edebiyatı geliyor

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve dağcı tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. dağcı

dağcı Üstat

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    4 ÇTL
    10.01.2009 21:03 - Bu haber 767 kişi, Mynet Haber bugün 4.735.868 kişi tarafından okundu.
    Özcan: Kürt dili ve edebiyatına yönelik 2 bölüm açabiliriz
    Safranbolu (AA) - Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Önümüzdeki yılın başında küçük bölümler de olsa iki üniversitemizde (Kürt dili ve edebiyatına yönelik) 2 bölüm açabiliriz'' dedi.

Tatilini geçirmek üzere geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesindek gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Özcan, bir gazetecinin üniversitelerde Kürtçe eğitimine yönelik çalışmaları sorması üzerine, TRT 6'nın açılmasından çok önce Kürtçe eğitimi düşündüklerini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini eğitim için en uygun yerler olarak gördüklerini belirten Özcan, şöyle konuştu:
    ''En iyi çözüm, uygulamaya dil öğrenimi iyi olan üniversitelerde başlanması. Bu nedenle iki üniversitemizde başlaması çok uygun olacak. Bunun yanında ciddi problemler de var. Bir defa öğretim üyesi yok. Kürtçe dili ve edebiyatında yüksek lisanlı doktorası olan insanlar çok az. Türk dili edebiyatı bölümünden ana dili Kürtçe olan 4 hocamız bize müracaat etti. Bu bizim için kaynak olabilir. Önümüzdeki yılın başında zannediyorum küçük bölümlerde olsa iki üniversitemizde 2 bölüm açabiliriz. Ama fazla değil.''

Özcan, Irak'ın Erbil kentinde bir üniversite rektörünün de kendilerine müracaat ederek yardımcı olacağını söylediğini, gerekirse yararlanabileceklerini kaydetti.
    alıntı

evet arkadaşlar gecenlerde yeşim arkadaşımızdı galiba bi konu açmıştı oraya eklicektim ama buladım konuda TRT 6 kürtçe yayını ile ilgiliydi ve ben orada kendi korkularımdan bahseymiştim ve korkularım birer birer olmaya başlıyor o zamanda söledim şimdide sölüyorum TRT 6 nın olması o kadarda kötü değil ben,im korkum sadece resmileştiirmeliriydi işte artık yavaş yavaş resmiyete giriyorlar silahla almadıkları vatanı kalemle almaya çalışıyorlar buda olursa artık korkmaya başlayabiliriz :S

YoRuMSuZ bunu beğendi.
  2. wien06

wien06 V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    Banka:
    292 ÇTL
    Gercektende cok haklisin dedigin gibi bu isteklerin sonu gelmeyecek. Daha gecenlerde bu sefer yine bir gurup kendi dillerindede yayin yapilmasini istemisti. Bakalim bu isin sonu nereye varacak.

3. dağcı

dağcı Üstat

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    4 ÇTL
    iyiye gitmediği kesin hocam :S

4. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    991 ÇTL
    Artik yapacak birsey yok diye dusunuyorum Allahtan hayirlisi :((

Not gecenki konular silindi ayin 26 sindan sonraki konular forum kapaninca otomatik gitti :

5. dağcı

dağcı Üstat

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    4 ÇTL
    evet şimdi yapacak bişey yok eskiden bi şehit duyduğumuzda ayağa kalkıyordur artık bir iki şehite alışır olduk bunada alışırız
    ama en azından onların yaptıklarının yarısını yapsak tepki versek bu kadar isterkde bulunamazlar

6. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Kendi eliyle 18 devlet kurup 17 kez yıkmış bir milletiz. Ne zaman iyiye gitmeye başlasa üzerimizde bi gizli el uzanır ve yıkmak için parçalamak için herşey yapılır. İşte bunlarda oyunu uzantıları. Allah sonumuzu hayır etsin.

7. dağcı

dağcı Üstat

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    4 ÇTL
    hocam nasıl yani ya yıkılmayımı beklicez tam anlamadım o zaman ile şimdi ki zaman bir değil o zaman kan dökmüşüz ama vatanımızı genişlettmek için herkez savaş içindeydi kim ne alırsa yanına kar kalıyodu ama şimdi senelerdir bizim olan vatanımızı almak değil amaçları sadeece bölmek ve ben şunu iyi biliyorum ki gerçek kürtler bunu yapamaz ve yapmaya güçleri yok dışardan aldıkları güçlerle bunu yapıyorlar en büyük desteiğide ermeniler ve bir çogından dinledim bunları ayaklandıranlar ermeni kürtleri kullanarak bu toprakları almaya çalışıyorlar yani bizi bize kırdırıyorlar bunu kürtler bir anlasa :S hayırlısı olsun ne diyim :S

8. e-PaCk

e-PaCk Forum Gururu

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    1.880
    Banka:
    331 ÇTL
    defalarca yazdım bişeyler sildim yazdım sildim bu sefer silmeden göndericem inşallah cevabı:) keşke başlıktaki k büyük yazılsaymış diyorum öncelikle kimi zaman insanların Kürtler'e mi teröre mi karşı olduklarını unutuyorlar gibime geliyor. Böyle bir bölümün açılmasının tartışmaya bile açılması aydın bir Türk insanı için bence utanç verici. Böyle bir kültür varsa bölümünün açılmasının neresi mantıksız. Herkes korkularında haklı elbette ama bunlar farkına varılmadan milleti Türk-Kürt diye ayırıyor. Dağdaki teröristler bilselerdi geçmişlerini kültürlerini neden orada olduklarını bilmeksizin orada olmayacaklardı belki de. Her Kürt sözcüğünü duyduğumuzda irkilmeyelim artık. Terör ile Kürt'ü ayıralım. Bölümün açılmasında çokta masumane sebepler olmadığını anlamak için profesör olmak gerekmiyor elbette ben de anlayabiliyorum neleri getirip neleri götürebileceğini. Ama bazı şeyleri görmezden gelip kaçamayız önemli olan açılıp açılmaması değil nasıl işleyeceğidir. Şöyle bir bakın en iyi üniversitelerde bile adını bilmediğimiz kültürlerin dilleri ve edebiyatları okuluyor ki..... İşte böyle:) Herkesten çok özür diliyorum kimseye bir kastım yok ama ben yukarıdaki yorumların hiçbirinde endişe sebebi görmedim o yüzden hiçbirine yorum da yapamayacağım:) esen kalın :)

merakettim bunu beğendi.
  9. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Tabiiki söylemek istediğim bu değil dağcı. Ne zaman biraz yükselme eğilimine girsek gizli bir el bir maşa bulur bölmek ve parçalamak için uğraşırlar. Tarhi tekrrürden ibaret derler aynı oyunlar oynanıyor ama ben bu kez amaçlarına ulaşamayacaklarına biç ihtimal vermiyorum.

Maalesef Kürt ve terörizm o kadar özdeşleşti ki artık teröristler değil Kürtler diye bahsedilir oldu. Elbette bir milletin tümünü bı sınıfa koymak büyük bir yanlış ama bence neden insanların bu şekilde algıladığını da sörgulamak gerek. Derin bir konu...

Kürt Dili ve Edebiyatı olayına gelince... bilemiyorum doğuda kaldınız mı? Muşlu Diyarbakırlı ile, Diyarbakırlı Bingöllü... anlaşamaz. O kadar şive ve sözcük farklılıkları var ki. Zaten Kürtçe diye bir dilin varlığı tartışmalı. Farsça, Arapça ve Osmanlıca, Türkçe karşımı bir dil. Özgün bir dilleri yokki edebiyatı gelsin.

Her defasında söylemek durumunda kalıyorum ama milleti milllet yapan ögelerin başında Dil Birliği geliyor. Başka ülkeleri örnek vermeyin bizim yapımız çok farklı. Bugün lazlarında konuştuğu Rumca kaynaklı bir dil var. Çerkezlerin konuştuğu (yanlış hatırlamıyorum ama 9 farklı) bir dil var. Aynı şeyleri istemelerinden daha doğal bişey olamaz sanırım.

Hepimizin bildiği ve anlaşabildiği bir dil varken neden bu farklı dil konuşma hastalığı anlayamıyorum. Bana sadece bölücülük amaçlı başka güçlerin finansmanıyla yapılan eylemler gibi geliyor. Yoksa Avrupa'nın veya Amerika'nın çok umurunda mı Kürtlerin kendi dilleri ile konuşmaları sanki. Bu gün Filistin'de yaşananlar bariz örnek...

Böl - Parçala - Yönet

wien06 bunu beğendi.
  10. dağcı

dağcı Üstat

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    4 ÇTL
    arkadaşım senden ricam nasıl ayıracağımızıda sölersen sevinirim bak sana şu kadarını sölim benim Muştan göç edip gelen bi kürt abim var inan bana o bile TRT 6 açıldığında amaçlarına ulaşıyorlar dedi bak ben o zamanda sesimi çıkartmadım şimdide çıkartmıyorum bu yapılanlar birer adım ben bunları sölüyorum benim kürtleri dışladdığım yok kürt dediğimiz zaman bizlerin neyi kast ettiğini herkez biliyor ben TRT 6 açıldığında yorumsuz kaldım hatta dedim ki iyi tarafı var en azından TRT konrolü altında olacak bunun kötü tarafı yok birde Türkçe bilmeyen kürtler var onlar dünyada ne oluyo bitiyo gerçekleri öğrenir bu bakımdan faydalı olduğunu söledim ve inan sevindim bile ama YİNE SÖLÜYORUM ONLARIN Bİ TV LERİ VAR AMAÇLARI BAŞKA ben bunu sölemek istedim yazımdaama herkez anlıcağı gibi anlıyor bunada engel olamam amacım kimseyi dışlamak değil tam tersine kazanmak

birde sen k harfine takılmışsın ama bu kaadr takılma derim ben çünki takılacak o kadar çok şey var ki örneğin 30000 şehitten başlayabilirsin takılmaya

Sayfayı Paylaş