1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Sınav geçersiz olur mu ?

Konusu 'Öğrenci Salonu' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL
  Danıştay'ın katsayı kararını bir kez daha iptal etmesi yeni tartışmaları gündeme getirdi. Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan YÖK’ün yürütmeyi durdurma kararına uyması gerektiğini belirterek, “Uymazsa sınav sonuçları geçersiz olur” dedi. Habertürk'ün haberine göre; YÖK’ün Danıştay’ın kararına itiraz edebileceğini açıklaması sınav sonuçlarının geçerliliği konusunda tartışmaları beraberinde getirdi. Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan, YÖK’ün Danıştay’ın katsayıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına uyması gerektiğini söyleyerek, “aksi halde sınavın ertelenmeyeceği, ancak sınav sonuçlarının geçersiz hale geleceği” uyarısında bulundu.

  Alan’ın değerlendirmeleri şöyle: “İstikrar kazanmış bir durumu hukuki zemin değiştirmeden kaldırmak ya da yeni kurallar getirmek uygun değil. Bundan şu anlaşılır; eski durum (katsayı) aynen muhafaza edilsin. Karar iyi okunmalı. İmtihanın ertelenmesi gereken bir durum yok. Sorun değerlendirme sırasında ortaya çıkar. YÖK kararında ısrar ederse o bütün değerlendirmeyi alt üst eder, YÖK bunu göze alamaz. YÖK, eski kararında ısrar eder ve değerlendirmeyi Danıştay’ın durdurduğu çerçeveler şeklinde yaparsa, yapacağı tüm işlemler geçersiz hale gelir.”

  Belirsizlik tarih değiştiriyor

  Danıştay'ın katsayı kararından sonra ortaya çıkan belirsizlik üzerine sınav tarihlerinin değişebileceğini varsayan üniversiteler daha önce açıkladıkları mezunlar günü ve diploma töreni tarihlerinde değişikliğe gitmeye başladı. ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Belgin Ayvaşık’ın akademisyenlere gönderdiği e-mail’de YÖK’ün katsayı kararının Danıştay tarafından durdurulduğu hatırlatılarak, şöyle denildi: “Bu durumda sınav takviminin ve sınav tarihlerinin yeniden düzenlenmesi gündeme gelebilecektir. Olası değişiklikler kapsamında üniversitemiz mezunlar günü ve diploma töreni tarihlerinde de değişiklik olabilir.”

  Adaya karar değiştirme hakkı tanıyacağız

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yeni katsayı kararının sınav tarihlerini etkilemeyeceğini belirterek, “Karar ancak hesaplamaları etkiler” diye konuştu. Yarımağan yeni katsayı belirlenmesi durumunda yeni kılavuz basmaya da gerek olmadığını söyledi. Yarımağan, ancak yeni katsayıya göre sınava yeniden başvurmak isteyen ya da başvurusunu geri çekmek isteyenlere hak tanınacağını vurgulayarak şöyle konuştu: “Kararını değiştirenler büyük kitle olmaz. Ama sayıları ne olursa olsun adaylara bu hakkın tanınması gerekiyor.”
   

Sayfayı Paylaş