1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Sınava hazırlık dönemlerinde kan şekerinin önemi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL
  Beyin yüksek oranda şekere ihtiyaç duyar . Ancak kan aracılığı ile beyne ulaştırılan bu şeker beynin sağlıklı fonksiyon gösterebilmesi için sürekli sabit oranlarda seyretmelidir.
  Diğer bir deyişle beyin performansını destekleyen beslenme kan şekerini sabit oranlarda tutacak şekilde olmalıdır. Çok düşük kan şekeri gencin konsantrasyon potansiyelini olumsuz etkiler ve davranış bozukluluğuna sebep olabilir. Çok yüksek kan şekeri öğrenme, test çözme, okuma gibi beynin aktif olması gereken zamanlarda , uyanık ve dingin olma halini etkiler ve uyku hali yaratır. Kan şekerini daha uzun süreli dengede tutan, tam tahıllı ekmekler, kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar, posalı meyveler, lif oranı yüksek kuru meyveler bu nedenle sınav hazırlık dönemlerinde zihin faaliyetlerine faydalıdır. Basit şeker olarak tanımlanan beyaz şeker içeren tüm yiyecekler sınava hazırlanan gençlerin beslenmesinde kontrollü miktarlarda yer almalı, kana hızlı şeker geçişini yavaşlatmak için bol posalı besinler ile beraber tüketilmelidir.
   

Sayfayı Paylaş