1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Sınavlara Hazırlık Öncesi Ve Sınav Stresi

Konusu 'Öğrenci Salonu' forumundadır ve jeriko tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  1.124 ÇTL
  İlköğretim ve Lisede çocuklarınızın hayatı sene içi, sene sonu ve LGS, OKS, ÖSS sınavlarıyla dolu. Bütün bu sınav tecrübeleriyle çocuklarınızın çok kolayca bu sınavlara alıştıklarını düşünebilirsiniz ama bu her zaman öyle değildir. Yüksek not alma ve sınavlarda başarılı olma baskısı öğrencilerin anksiyetesini oldukça arttırmakta ve sınavlar stres arttırıcı bir tecrübe olarak yaşanmaktadır.Karın ağrısı,baş ağrısı ve vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılar, sınav öncesi ve/veya sırasında sınav stresi çeken çocukların genel yakınmaları olabilmektedir.
  Sağlıklı Stres ve Sağlıksız stres:
  Biraz stres sınavlardan önce genelde gerçekten yararlı olabilir. Örneğin iş yerindeki stres sizi daha fazla çalışmaya itebilir. Sınav stresi de öğrencileri daha başarılı olmaları için motive edebilir.Ancak çok fazla anksiyete öğrencilerin kendine güvenlerini azaltabilir. Aşırı anksiyete öğrencilerin bloke olmalarını ve önemli bilgilerin hatırlanmasını engeller.Aynı zamanda anlama ve sonuçlandırmalarını bozar buda problem çözmede zorluk yaşamalarına neden olur. Bunun sonucu olarak da öğrenciler öyle notlar alırlar ki gerçekten onların sıkı çalışmasının karşılığı değildir.
  Sınav zamanı rahatlamaları için önemli ipuçları:
  Eğer çocuğunuz sınıfta sınavlardan önce gergin oluyorsa ona aşağıdaki ipuçlarını öğreterek cesaretlendirin ve bir sonraki sınav için anksiyetelerini azaltacak, enerjilerini arttıracak stratejiler öğretin.
  SINAV ÖNCESİ
  Sınavdan önceki akşam çalışmak çocuğunuzu oldukça yorabilir ve öncesine nazaran daha çok stres yaratabilir, bu yüzden sınavdan çok daha önceki günlerde azar azar çalışmaya cesaretlendirin.
  Sınavdan önce deneme sınavları almasını sağlatın, bu sınav stresinin azalmasını sağlayacak ve sınavla ilgili tecrübe sağlayacaktır.
  Sınavdan önceki gece çocuğunuzun erkenden yatağa gidip iyi bir uyku uyuması onun anksiyetesini azaltacaktır.
  Çocuklarınıza ,yatağa gitmeden önce anlaşmazlıklarını çözmeleri için destek olun.
  Kan şekeri sabahleyin en düşük seviyededir. Yapılan araştırmalar,çocuğunuzun kahvaltı yapmasının, onun sınavda başarı ile problem çözebilmesi için gerekli olduğunu gösteriyor.
  Çocuğunuzun sınav için rahat bir kıyafet giymesini sağlayın.
  Çocuğunuza hergün nasıl davranıyorsanız sınav öncesi de aynı şekilde davranın,sınavıyla ilgilendiğinizi hissettirin ancak üstüne gitmeyin.
  Çocuğunuzun sınav öncesi fiziksel aktivite ( örneğin koşma veya hızlı yürüyüş) yapması onun vücut gerginliğini azaltacaktır.
  Sınava zamanından önce ve hazırlıklı ( kalem, silgi gibi) gitmesi, küçük detaylarla uğraşarak strese girmesini engelleyecektir, bu da onun yalnızca sınavına odaklanmasını sağlayacaktır.
  Sınavın zor olabileceğini ve herkesin tüm sorulara cevap veremeyeceğini ,kimsenin ondan da böyle bir beklentisi olmadığını ve sınav için pozitif olması gerektiğini hatırlatın.Sınav için elinden gelenin en iyisini yapacağını açıklayın.
  Sınav sırasında yönergeleri iyi okumasını ve anlamadığı bir yönerge olursa sorması gerektiğini hatırlatın.
  Eğer sınavda 3 yanlış bir doğruyu götürmüyorsa ve sınav çoktan seçmeli ise mümkün olduğunca soruları boş bırakmamasını ve tahmin yürütmesini önerin.
  SINAV SIRASINDA
  Sınavı gözden geçirmesi onun beklenmeyen sürprizlerden etkilenmesini engelleyecektir. Aynı anda zamanı iyi kullanmasını ve tek bir soru üzerinde çok fazla vakit kaybetmemesini sağlayacaktır.
  Sınavdan önce çocuğunuzun küçük notlar alması, sınav sırasında önemli noktaları ve anahtar bilgileri hatırlamasına yardımcı olacaktır.
  Bazı öğrenciler sınav sırasında o kadar gergin oluyorlar ki sınav yönergelerini atlayabiliyorlar, bu yüzden sınav yönergelerinin çok dikkatli okumaları sınavdaki başarıyı etkileyecektir.
  Kolay sorulara öncelik vermek, zaman ve enerjilerini daha zor sorulara odaklamalarını sağlar.
  Zor soruları kendilerinin anlayabileceği kelimelerle ve sorunun anlamını değiştirmeden yaparlarsa bu, onların problemi daha kolay anlamalarını sağlatabilir.
  Çocuğunuz çoktan seçmeli ve açıklamalı sorulara vereceği cevapları kafasında planlarsa, soruları cevaplarken kendinden emin olur.
  Sınav sırasında aklına gelen olumsuz düşünceler,çocuğunuzun kendine olan güvenini yıkar; �Bu sınavı geçemem �gibi olumsuz düşüncelerin yerini, �Bu sınava çok iyi hazırlandım ve bu sınavdan iyi bir not alacağım� gibi olumlu düşünceler almalıdır.
  Çocuğunuz sınav sırasında kendini huzursuz hissederse, aşağıdaki rahatlama tekniklerini uygulayabilir;

  Derin nefes alma ve her nefes verişte gerginliği de beraberinde azaltma,
  Kaslarını 5 saniye süreyle kasıp gevşetme ve bunu 3 kere tekrar etme,
  Gözleri kapalıyken, kendini, relax, mutlu ve huzurlu bir ortamda hissetmesi,
  SINAV SONRASI
  Sınav sonrası çocuğunuzla sınav hakkında konuşun ve onun bu sınav için ne kadar efor sarfettiğini anladığınızı hissettirin.
  Zor ve kolay sınav soruları hakkında ve aynı zamanda bu sınavdan ne öğrendiği ile ilgili konuşun.
  Çocuğunuza bu sınavı tekrar alması gerekirse neleri değiştirirdi onu sorun.
  Çocuğunuza, sınavdaki performansına göre onu sevmediğinizi, onu, sadece çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi açıklayın.

  Sınav fobisi olan çoçuklarda bu sınav korkularını yenmeleri yukardaki yöntemler başarılı olamazsa, beynin korku ile bölgesi olan bağlantılarında elektriksel bir olumsuzluk varmı diye araştırılmasında fayda olabilir. Bazen ebeveynler aşırı stresli olup bunu çocuklarına yansıtıyor ve çocuklarına yanlış bir öğreti kazandırabiliyorlar. Bazı çocukların dikkati, konsantrasyonu, motivasyonları ve özgüvenleri, sınav stresi altında azalabilmekte, bu çocukların beyinlerine bakıldığında, beynin ön bölgesindeki theta dalgalarında, kendi yaş grubundakilerden daha fazla artma görülmüştür. Bazı çoçuklarda akademik başarı için gerekli olan beynin motivasyon merkezi, dikkat merkezi iyi çalışmamakta ve aileler ısrarla bu zorluk içinde olan çocuklarına �Çalış� diye baskı yapmaktalar. Bu tür çocukların beyinlerinde kendi yaş gruplarından daha fazla alpha ve/veya theta dalgalarında artma görülmüştür. Alpha ve Theta dalgalarındaki artmayı azaltacak, bu bölgelerin daha iyi fonksiyon etmesini sağlayacak neurofeedback adı verilen yöntemden faydalanan çocukların dikkat, konsantrasyonlarında, ders çalışma motivasyonlarında, matematik başarılarında, kendilerini ifade etmelerinde artma, sınav stresi ve heyecanı duymada azalma ve özgüvende belirgin artış görülmüştür. Binlerce çocukta yapılan çalışmalarda IQ skorlarında 9-23 skor artma tespit edilmiştir.
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  906
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.245
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.522
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  603
 5. RUZG4R
  Mesaj:
  28
  Görüntüleme:
  2.191
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş