Sinemada En Başarılı Psikopatlar

Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,501
Beğeniler
40
Şehir
B!L€C€G!M
#1

Normal yaşam süren bir insan, nasıl psikopat bir katile dönüşür.. İşte dünden bugüne gerilim-korku sinemasının en başarılı karakterleri..

Eihi Shiina; AUDITION

Aoyama, 7 yıl önce karısını kaybetmiş ve o günden beri bir kadınla flört etmemiştir. Onun kederli yaşantısına bir kadının girmesi gerektiğine inanan tv yapımcısı arkadaşı, ilginç bir plan yapar. TV şovunun içinde bir bölüm yaparak, sözde oyuncu seçmeleri yapacak ve bu sayede Aoyama'ya uygun bir eş bulacaklardır. Eş adayı olarak buldukları Asami bebek yüzlü genç bir kadındır. Ama güzel yüzünün ardında korkunç intikam planları vardır.


Jack Nicholson; THE SHINING

Jack Torrance ailesiyle birlikte Overlook oteline giderken aklında tek şey vardır, bomboş ve sessiz otelde romanını tamamlamak. Cinnet'e adım adım yaklaşan Jack karakteriyle şüphesiz Nicholson sinema tarihine unutulmayacak bir eser bıraktı. Stanley Kubrick'in Stephen King'in romanından uyarladığı bu başyapıt, psikopat Jack ile genç oyunculara, filmin bütünü ile de sinema tarihi öğrencilerine adeta bir ders gibi.


Anthony Hopkins; THE SILENCE OF THE LAMBS

Hanibal Lecter'ı izledikten sonra hangimiz kuytu köşelerde durduk yerde ürpermedi ki? 1992 yılında 7 dalda Oscar'a aday olan film, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.


Christian Bale; AMERİCAN PSYCHO

Esasında hepimizin içinde bire Amerikan Sapığı yaşıyor. Bret Easton Ellis'in aynı adlı yankı uyandırmış romanından uyarlanan film, 1980'li yılların açgözlü kent yaşamına yapılmış bir cevap. Patrick Bateman'ı müthiş bir ustalıkla oynayan Christian Bale, gündüz borsacı gece seri katil olan bu acımasız psikopatı sinema tarihine yazdı.


Glenn Close; FATAL ATTRACTION

Cazibe bazen çok ama çok tehlikeli olabilir, Glenn Close'un o soğuk sarışın tipiyle üstüne ceket giyer giydiği Alex Forrest karakteri kendisine En İyi Kadın Oyuncu Oscarını kazandırdığı gibi filmede 3 ayrı Oscar daha kazandırdı.
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,501
Beğeniler
40
Şehir
B!L€C€G!M
#2

Robert Mitchum; CAPE FEAR (1962)

J. Lee Thompson'ın yönettiği bu orijinal versiyon'da Max Cady'i oynayan Mitchium'ın Robert De Niro'nun Max'ini nasıl solladığını görmek için filmi mutlaka izleyin


Kathy Bates; MISERY

Kathy Bates'e Oscar getiren bu film yine bir Staphen King uyarlaması. Kitap bizde sadist ismiyle yayınlanmıştı. Televizyon kanallarında da defalarca izlediğimiz bu film, her seferinde 'Allah herkezi Annie Wilkes gibilerden korusun' edirtiyor


Joe Pesci; GOODFELLAS

Büyük usta Martin Scorsese'nin başyapıtlarından biri olan Goodfellas, 1991 yılında 6 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joe Pesci'ye ödül kazandırmıştı. Pesci'nin oynadığı Tommy De Vito karakterinin filmin diğer oyuncuları Robert De Niro, Ray Liotta'dan farkı düşmanlarına tattırdığı yaratacı sadistlikleriydi.


Bette Davis; WHATEVER HAPPENED TO BABY JANE?

1962 yapımı 'Bebek Jane'e ne oldu?' oynadığı yıllarda sinir harbi niteliğindeki psikolojik şiddeti ve sinemada kadın terörü/ hasta kadın karakterine bakış açısı ile efsane mertebesine ulaşmıştı.Robert Carlyle; TRAINSPOTTING

Danny Boyle'un 1996 yılında çektiği bu film vizyona girdiği andan itibaren büyük ses getirdi. Filmin çok renkli bağımlılarından Begbie adındaki sadist alkoliği oynayan Carlyle müthiş performansıyla sinema izleyicilerini koltuklarına mıhlamıştı.
 
Top Bottom