Sinsi Hastalık KOAH

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam KOAH’ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunu söyledi.

Dünyada dördüncü Türkiye'de ise üçüncü ölümcül hastalık olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında (KOAH) kapalı ortamlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının ardından azalma söz konusu olduğu bildirildi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam KOAH'a hem dünya da hem de Türkiye de yeteri kadar tanı konulamamakta olduğunu vurguladı. KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunun altını çizen Sağlam "Hava yollarının tıkanmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık erken teşhis konulmasa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
Aslında 40 yaş üstünde sigara içen bireylerde özellikle yaklaşık olarak dünya da ve Türkiye de yüzde 20'ler seviyesindedir. Bu oran gerçekten yüksek bir orandır. Ancak şunu söylemek lazım ki hem dünya da hem de Türkiye de KOAH'a yeteri kadar tanı konulamamakta. Fark edilemeyen bir hastalık. Zaman içerisinde gelişerek hava yolu sınırlaması yavaş yavaş oluştuğu için özellikle sigara içen bireylerde veya iç ortam hava kirliliğine ya da dış ortam hava kirliliğine maruz kalan kişilerde bu süreç 10-15-20 yılı bulabilmekte. Dolayısıyla hastalar hastalıklarını fark edememekteler. KOAH hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.
KOAH'tan korunmak için sigara içilmemesi bunun yanında iç ortam hava kirliliğinden uzak durulması uyarısında bulunan Sağlam "Bu iç ortam hava kirliliği de olabilir dış ortam hava kirliliği de olabilir. KOAH hastalığının tedavisi birkaç basamaktan oluşmakta. Bir tanesi nedenlerinin ortadan uzaklaştırılması işte sigaranın bırakılması. Toz ve partikül maruziyetinin ortadan kaldırılması. Tanı konmuş hastalarda ilaç tedavisi gerekebilir. Dünya da dördüncü Türkiye'de üçüncü ölüm sebebi hastalık olarak göze çarpmaktadır. Önemli bir iş gücü kaybı aynı zaman da önemli bir ekonomik yük oluşturmaktadır" diye konuştu.
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,808
Beğeniler
6,476
Şehir
Seattle.
#2

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

Zayıf hava akışının görüldüğü obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı, öksürme ve balgam üretimidir.

Kronik bronşit sahibi insanların çoğu aynı zamanda KOAH hastasıdır.

Tütün içiciliği hastalığın en temel nedeni olup hava kirliliği ve genetik gibi daha az etkili nedenleri de vardır.
Gelişmekte olan ülkelerde, hava kirliliğinin en etkili nedenlerinden biri doğru havalandırılmamış yemek pişirme ve ısıtma ateşi dumanıdır. Bu tahriş edici şeylere uzun süreli maruz kalmalar, akciğerlerde iltihaplanmaya neden olarak küçük hava yollarının daralmasına ve amfizem adı verilen doku parçalanmasına yol açar.
Teşhis, zayıf hava akışını kontrol eden akciğer fonksiyon testleri ile anlaşılır.
Astımdan farklı olarak, KOAH hastalarında hava akışı herhangi bir ilaç yardımıyla belirgin bir şekilde düzelemez.

KOAH, bilinen nedenlere maruz kalınımı düşürerek önlenebilir. Bunlar arasında sigara içme oranlarını azaltmak ve iç/dış hava kalitesini yükseltmek gösterilebilir. KOAH tedavileri sigarayı bırakma, aşılar, rehabilitasyon, sıkça içe çekilen bronkodilatörler ve steroitler içerir. Bazı insanlar, uzun süreli oksijen terapisi veya akciğer nakliyle belirgin iyileşmeler gösterebilir.

Akut kötüleşme periyotları gösteren hastalarda, artan oranlarda ilaç ve hastane altında gözetim gerekebilir.

Dünya çapında KOAH, 329 milyon insanı (dünya nüfusunun %5'i) etkilemektedir. 2012'de 3 milyon insanın ölümüne sebebiyet vererek, dünyadaki en ölümcül üçüncü hastalık olarak tanımlandı.
Ölümlerin, yükselen sigara kullanımı ve bazı ülkelerdeki yaşlanan nüfus nedeniyle daha da artacağı öngörülmektedir.
2010'da hastalığın 2.1 trilyon dolarlık bir ekonomik zarara yol açtığı tahmin edildi.


 

Benzer konular

Top