Şişmiş Lenf Düğümleri

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Şişmiş lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak işlev gören bağışıklık hücrelerinin çok küçük kümeleri olan lenf düğümlerinin şişmesidir. Vücutta 600’den fazla lenf düğümü vardır. Ancak sıklıkla şişen lenf düğümleri koltuk altı ve kasık bölgesi çene altındakiler ve boyun altındakilerdir.

Şişmiş lenf düğümleri ayrıca lenfadenit lenfadenopati şişkin bezeler veya şişmiş bezler olarak bilinir. Lenf düğümlerinin şişmesi herhangi bir yaş grubu veya ağırlıkta görülebilir ancak genellikle çocuklarda oluşabilir.
Vücudumuzdaki mikroplar enfeksiyonlar ve kanser hücreleri gibi anormal şeyleri yok etme görevi lenfatik sisteme verilmiştir. Bu nedenle lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Şişmiş lenf düğümlerine enfeksiyon malignite ve otoimmün hastalıklar da neden olabilir.

Viral bir enfeksiyon nedeniyle şişmiş lenf düğümleri genellikle tedavisiz düzelmez. Ancak bakteriler veya diğer patojenlerin saldırıları ile oluşan şişmelerde yada bazı enfeksiyonlarda tıbbi yardım gerekmektedir. Her ne nedenle olursa olsun her türlü lenf bezi şişmesi belirtileri önemsenmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şudur. Eğer lenf düğümleri iki haftadan daha fazla şiş ise ya da kırmızı hassas sert veya düzensiz duygu veriyor yada şişlik artıyorsa acil tıbbi bakım arayınız.
 
Top