1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Sivil Savunma Kulübü

Konusu 'Sosyal Kulüpler' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 4 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  Savaş silahlarının cephe gerisine uzanan etkileri gözönüne alınarak, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra sivil halkın bu silahların etkisinden korunması bakımından bir örgütlenmeye gidilmesi fikri ortaya çıkmıştır. 2. Dünya Savaşı, savaşların bilinen karakterini değiştirmiş, özellikle uçak tekniğinde meydana gelen hızlı gelişmeler savaşan devletlerin tüm ülke alanlarını savaş haline getirmiştir.
  Cephe gerisindeki sivil halk ile savaş gücünü destekleyen resmî ve özel kuruluşlarla ulaştırma tesislerinin korunması, gerek ülke geleceği açısından ve gerekse orduların savaş güçleri ile moral güçlerinin ayakta tutulması açısından sivil savunma adı verilen kavram ortaya çıkmıştır.
  Barış zamanında da doğal afetlerle, büyük yangınlara karşı halkın can ve mal emniyetinin sağlanması da bu kavramla birlikte düşünülmüştür.
  Türkiye'de 1959 yılında İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kurulmuştur.Sivil savunma halkın afetlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için çalışır.

  Sivil Savunma: 7126 sayılı kanunun 1. Maddesinde;

  "Düşman taarruzlarına,tabii afetlere ve büyük yangınlara karşı;halkın can ve mal kaybının asgari hadde indirilmesi, hayati öneme haiz her türlü resmi ve hususi tesis ve teşekküllerin korunması ve faaliyetlerinin idamesi için acil tamir ve ıslahı, savunma gayretlerinin sivil halk tarafından azami surette desteklenmesi ve cephe gerisi maneviyatının muhafazası maksadıyla alınacak her türlü silahsız, koruyucu ve kurtarıcı tedbir ve faaliyetleri ihtiva eder."
  şeklinde tarif edilmektedir.

  Sivil Savunmanın Amacı ve Nitelikleri:

  SİVİL SAVUNMANIN AMAÇLARI:


  Halkın can ve mal kaybının en az düzeye indirilmesi,

  Hayati önemi olan her türlü resmi ve özel kurum ve kuruluşların korunması,

  Bu kurum ve kuruluşların etkinliklerinin sürdürülmesi için ivedi onarım ve yenileştirmenin yapılması,

  Savunma çabalarının sivil halk tarafından en geniş ölçüde desteklenmesi,

  Cephe gerisi moralinin korunması.


  SİVİL SAVUNMANIN NİTELİKLERİ:


  Silahsız,

  Koruyucu,

  Kurtarıcı,
  İllerde ise savunma sekreterliği görevleri valiye bağlı olarak il sivil savunma müdürleri tarafından yürütülmektedir. Anılan yönetmeliğin 8. Maddesinde savunma sekreterliğinin görevleri sıralanmıştır. Buna göre sivil savunma hizmetlerini ilgili mevzuat ve bu konuda yurt düzeyinde yetkili ve sorumlu makam olan sivil savunma genel müdürlüğünün emir, direktif ve kararları doğrultusunda yürütülmesi de savunma sekreterliğinin görevleri arasında sayılmıştır.
  Savunma sekreterliği bulunan bakanlık, kurum ve kuruluşlarda bahse konu yönetmeliğin 12. Maddesine göre sivil savunma şubesi, sivil savunma kanunu ve bu konudaki diğer mevzuat hükümlerinin, mensubu bulunduğu kurum içinde uygulanmasını sağlar ve bu konudaki hizmetleri yürütür.

  Savunma sekreterliği yönetmeliğinin 14. 15. Ve 16. maddelerinde görüleceği üzere; savunma sekreterlikleri seferberlik ve savaş hali hazırlıklarında ve sivil savunma hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmesinde bakanlıklarda müsteşara, illerde valiye, diğer kurumlarda genel müdüre, kuruluşlarda ise en üst yetkiliye yardımcı olup onlara karşı sorumludurlar.

  Savunma sekreterleri, gerek bağlı bulunduğu kurumun bünyesindeki diğer dairelerin ve gerekse astı bulunan savunma uzmanlıkları ile sivil savunma uzmanlıklarının görevlerini mevcut mevzuat, direktif , emir ve talimat ile plan ve prensiplere uygun olarak yapıp yapmadıklarını izler, inceler ve denetler.


  Bu amaçla;


  -Bağlı bulunduğu makamın onayı ile ilgili daire ve kurumlardan raporlar ister .
  -Yerinde tetkikine lüzum gösteren hususlarda şahsen veya savunma ve sivil savunma uzmanları aracılığı ile bağlı bulunduğu makam adına denetleme ve inceleme yapar.
  -Gerekirse bağlı bulunduğu makamca seçilen diğer ilgili uzmanlardan kurulmuş karma inceleme komisyonları vasıtasıyla yerinde denetleme ve tetkikler de yaptırır.  Sayfa Başı  Sivil Savunmanın Tarihçesi:  SİVİL SAVUNMANIN TARİHÇESİ:

  Doğal afetlere karşı halkın korunması konusunda, öteden beri bir takım önlemler alınıp uygulanmışsa da bu önlemler, örgütsel ve yasal dayanaklardan yoksundu.


  1. Dünya Savaşı'na Kadar;

  Özellikle halkın, savaşın tehlikelerine karşı korunması için hiçbir girişimde bulunulmadığı, buna ihtiyaç da duyulmadığı görülmektedir. Bunun nedeni, savaş silahlarının cephe gerilerine uzanacak menzile ve toptan yok etme gücüne erişememiş olmasıdır.


  1. Dünya Savaşı'ndan Sonra;

  Savaşın ardından gelen yıllarda ülkelerin bir çoğunda pasif korunma adı altında, halkın türlü tehlikelerden korunmasını amaçlayan önlemler getirilmiş ve örgütler kurulmuştur.
  Teknolojik gelişmeler, savaş doktrinlerinde değişmelere neden olunca, buna paralel olarak pasif korunma örgütü de, değişen koşulların doğuracağı sonuçları karşılayacak biçimde değiştirilip geliştirilmiştir.

  2. Dünya Savaşı'nda;

  -Savaşların, cephelerden çok cephe gerilerini tehdit etmiş olması,
  -Askerden çok sivil halkın ölmesi,
  -Bundan sonra çıkabilecek savaşların da böyle süreceği düşüncesi
  Devletleri, sadece pasif korunma önlem ve örgütünün halkı koruyamayacağı sonucuna götürmüş ve sivil savunma kavramı buradan çıkmıştır.

  Avrupa ülkelerinin çoğunda Sivil Savunma 2. Dünya Savaşı sırasında, savaşın içinde kurulmuş, gerçek bir deneyimden geçmiş, yararını kanıtlamış bir örgüttür.
  Sivil Savunma, savaşın ardından gelen yıllarda da, savaş teknolojisindeki ilerlemelere uygun bir gelişme göstermiştir. İlk kez bu savaşta halka karşı kullanılan atom silahları bundan sonra daha büyük bir gelişme göstermiş termonükleer silahlar imal edilerek savaş alanında kullanılabilecek duruma getirilmiştir. Kısaca nükleer silahlar diye adlandırılan bu silahlar ile biyolojik ve kimyasal silahlar da sivil savunmanın önemini daha çok arttırmıştır.
  Bugün Sivil Savunmanın önemini benimsemiş tüm dünya ülkeleri, Sivil Savunma örgütlerine bütçelerinden küçümsenemeyecek kaynaklar ayırmaktadırlar.  Sivil Savunmanın Gereklilik Nedenleri:  Bugün İnsanoğlunu Savaşta Ve Barışta  Tehdit Eden Tehlikeler Şunlardır:

  o Düşman taarruzları
  o Doğal afetler
  o Deprem,
  o Su baskını,
  o Toprak kayması (heyelan),
  o Kaya düşmesi,
  o Çığ,
  o Kuraklık,
  o Fırtına - kasırga - tayfun,
  o Volkan patlaması,
  o Tsunami (deprem sonrası oluşan dev dalgalar.)
  o Hava - su - çevre kirlenmesi,
  o Sınai kazalar,
  o Ulaşım kazaları (kara, demir, hava, deniz yolları),
  o Büyük yangınlar.

  Bu nedenlerden dolayı Sivil Savunma Teşkilatına ve onun alt birimlerine ihtiyaç duyulmaktadır.


  alıntı
   
Benzer Konular
 1. Girayhan
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  10.301
 2. sherry
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.548
 3. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.576
 4. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  656
 5. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  12.286
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş