Sivilce-Sen Savaşları

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#1


Nedir?:confused:
Sivilce, dermatolojik adıyla "akne vulgaris", en sık karşılaşılan cilt problemi. Her 100 kişiden 85'i, hayatının bir döneminde, özellikle de 12-
18 yaş arasında sivilce problemi yaşıyor.
Neden olur?:confused:
Sivilceler, derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekiyor. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılayıp bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal tıkanınca, sivilceler oluşuyor.
Neler tetikler?:confused:
Genetik: Kalıtım faktörü, en önemli etkenlerden biri. Yani anne ve babası da akne sorunu yaşamış gençlerin sivilce problemi yaşama ihtimali daha yüksek.
Stres::( Her sivilce densizdir ve vakitsizce çıkagelir! Ya mezuniyet öncesi, ya yeni tanıştığımız biriyle ilk kez buluşacakken ya da büyük sınav öncesi.. Aslında bu zamanlamanın, daha doğrusu yanlış zamanlamanın sebebi, tamamen stres! Stresin, vücudumuz üzerinde hormon değişiklikleri dahil birçok olumsuz etkisi var.
Beslenme::( Yiyecekler sivilceye yol açmaz dense de, deneyimlerimiz bize çikolata, kola, fındık, fıstık ve cipslerin fazlasından uzak durmamız gerektiğini söylüyor.
Regl::( Regl günlerinin yaklaştığının sinyallerinden biri de, 5-6 gün önceden yüzümüzde çıkan sivilcelerdir. Bu sivilceler, vücudumuzdaki hormon seviyelerindeki değişimden kaynaklanıyor.
Çoğalmalarını engelle:him
Sivilcelerin çıkmasının önüne geçmek pek mümkün olmasa da, yayılmalarını önlemek ve daha çabuk yok olmalarını sağlamak için yapabileceğimiz bazı şeyler var!
* Başkalarının havlularını, makyaj malzemelerini, pudra süngerlerini kullanmamalı, kendininkileri de kimseye kullandırmamalısın.
* Kullanacağın kozmetik ürünlerinin cilt tipine uygun olup olmadığına dikkat etmelisin.
* Sivilceye yatkın cilt tipine sahipsen, yağlı olmayan makyaj malzemelerine ihtiyacın var demektir. Özellikle fondötenlerden uzak durmalı, makyajın uzun süre yüzünde kalmamasına özen göstermelisin.
* Sivilceleri sıkmak, cildine yapacağın en büyük kötülük! Çünkü sıkma sonucu enfeksiyon yayılabilir. Özellikle cerahat derindeyse, onu çıkartmak için kuvvetlice sıkman daha derine kaçmasına ve uzun süre geçmemesine, hatta ciltte kalıcı izler bırakmasına neden olabilir.
 
Top