Sivilceli Ciltler İçin Diyet

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
Sivilce ve akneler daha çok yetişme çağında olan kimselerde görülür. Buna karşılık zaman zaman olgunluk çağındaki kişilerde de rastlandığı olur. Olgunluk çağında sivilce ve akne yüzdeki yağ bezelerinin fazla çalışmasından ileri gelir. Yüzünde sivilce ve akne olanlar özel bir diyet uygulaması ile bunlardan kurtulacağı gibi vücutlarındaki fazla yağları da atabilirler. Yüzü sivilceli ya da akneli olanlar diyet süresince her gün A ve C vitaminleri almalıdır. Bu arada yemeklerde aşırı tuzdan kaçınmalıdırlar. Ayrıca içinde iyot bulunan kabuklu deniz mahsulleri de yememelidirler. Bu tür besinler kalorileri düşük olduğu için diyete çok yararlıdır ama cilt bozukluklarının daha da artmasına sebep olmaları bakımından kaçınmak gerekir. Sadece olgun çağdakiler yüzlerinde sivilce de olsa bu tür besinleri yiyebilirler. Çünkü iyotlu maddeler daha çok gençlerin ciltlerine dokunur.

Kaçınılacak diğer besinler

Bazı yiyecek maddeleri sivilcelerin artmasına ve aknelerin yayılmasına sebep olabilir. Bu tür yiyeceklerden daima kaçınmak gerekir. Bu besinlerin başında çikolata gelir. Biberli ve yağlı peynirlerin de yenilmemesi lazımdır. Yağı alınmış beyaz peynir yenilebilir. Yağlı tavada kızartılmış yiyecek maddeleri baharat ve biberler aşırı yağlı yiyecekler hamur tatlıları pasta ve şekerler ketçap hardal dondurma yağlı etler bira viski ve diğer alkollü içkiler yenilmeyecek ve içilmeyecek besin maddeleri arasındadır.

Neler yenebilir ?

Yüzünde sivilce ve akne olanların yiyebilecekleri besin maddeleri arasında yağı alınmış süt ve her türlü meyve suları yağsız etler derisi çıkarılmış tavuk ve her türlü beyaz etli balıkların ızgara ve haşlaması bol miktarda meyve ve haşlanmış sebze gelir.
Ekmek unlu maddeler ve makarna gibi besinler ise mümkün olduğu kadar az yenilmelidir.
Eğer sadece yüzdeki sivilcelerden kurtulmak isteniyorsa kilonun 30′la çarpılması ve o miktar kalori alınması yeterlidir.
Hem sivilcelerden kurtulmak ve hem de zayıflamak isteniyorsa günde toplam olarak 700 kalorilik besin maddesi yemek gerekir.


Sivilceli ciltler için diyet listesi :

Sabah kahvaltısı :

Yağı alınıp ezilmiş dört çorba kaşığı beyaz peynir veya bir lop yumurta
Bir ince dilim kızarmış ekmek
Bir bardak kaynatılıp yağı alınmış süt ve az şekerli hafif çay

Öğle yemeği :

Çeşitli sebzelerden salata veya haşlanmış sebze (Yağ konulmayacaktır. Az miktarda tuz ve bol limon konulabilir)
60 gram yağsız kıymadan ızgara köfte
Şekersiz üç – dört bardak hafif çay

Akşam yemeği :

Bir adet orta boy ve fırında pişmiş patates (Yağ konulmayacak)
Bol marul veya yeşil salata (Yağsız limon ve tuz konulabilir)
100 gram yağsız et veya tavuğun beyaz eti ya da beyaz etli balık (Et balık veya tavuk haşlama veya ızgara olarak pişirilecek tavada hazırlanmayacaktır).
2 – 3 bardak hafif çay (Şekersiz içilecektir. İstenirse sakarin veya benzeri tatlandırıcılar kullanılabilir).

Gece saat 22.00 -23.00′de:
Bir elma veya bir parça kavun ya da armut
 
Top