1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Siyah Çikolata Kalbe Yararlı

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve kelebek tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    573 ÇTL
    Uzmanlar siyah çikolatanın kalbe yaralı olduğunu açıkladılar...

Haftada birkaç parça siyah çikolata, iltihaplanma ve kalp -damar hastalıklarından koruyabilir

İtalya'daki Campobasso Üniversitesi'nden bilim adamlarının Milano Kanser Enstitüsü ile ortaklaşa yaptığı araştırma, haftada 2-3 kez 1-2 parça siyah çikolatanın kronik iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini, kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltabileceğini gösterdi.

Katılımcıların kanındaki, kalp-damar hastalıklarına neden olabilen iltihaplanmanın göstergesi olan C-reaktif protein (CRP) seviyesini ölçen araştırmacılar çikolata yiyen gruptakilerin CRP seviyesinin yüzde 17 düştüğünü belirledi. Bu da çikolatanın kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini kadınlarda üçte bir, erkeklerde dörtte bir azaltabileceği anl¤¤¤¤¤ geliyor.

Ancak en iyi koruyucu etkinin günde ortalama 6,7 gram siyah çikolatayla olduğunu vurgulayan araştırmacılar, 6,7 gramın üzerine çıkıldığında koruyucu etkinin kaybolduğuna dikkat çekti.

Siyah çikolatanın içindeki kakao tanecikleri önemli oranda antioksidan içeriyor. Sütle karışınca bazı maddelerin emiliminin azalması nedeniyle sütlü çikolata siyah çikolatayla aynı koruyucu etkiyi göstermiyor.

2. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Benim için güzel haber de:
    Buna üzüldüm :P

3. GitarisT

GitarisT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    170
    Meslek:
    Gitarist
    Yer:
    Yüreğinizden
    Banka:
    0 ÇTL
    Siyah çikolata benim kalbime de iyi gelir mi dersin kelebek :D:D

4. AngeL

AngeL Usta

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    2 ÇTL
    paylasim icin tesekkürler evet yararli ama dozunuda kacirmamak lazim yazildi gibi...

5. iLk_NuR

iLk_NuR Üstat

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    1.130
    Yer:
    meLekLerin arasından:)
    Banka:
    93 ÇTL
    ben istediğim kadar yerim yararı olmasada olur:P:D

Sayfayı Paylaş