1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Siyasal ve Kişisel Çıkar İçin Dinin Kullanılması

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve dderya tarafından 16 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  İnançta bireye büyük değer veren, kişiyle Allah arasında hiçbir aracıya yer vermeyen, bireyin özgürlük sınırıyla toplumun beklentileri arasında en iyi dengeyi kuran İslam dini, yüzyıllar boyu ilkel dinsel inanç ve işlemlerin sızlanmalarına uğramış, OsmanlI İmparatorluğu döneminde en büyük siyasal yetke olarak ve politik amaçla kullanılmış, toplum ve ahlak için tek düzenleyici kurum olarak kabul edilmiş, mezhep ve tarikat ayrılıklarının bölücü, bağnaz, olumsuz yönlerinden etkilenmiştir.

  Böylece gencin yetişmesinde en önemli temel toplumsal kurum olan din, çoğunlukla dinsel inanç ve işlemlerle ilgisi olmayan çeşitli baskı, kısıtlama ve sınırlamalar getiren, duygulara seslenen öğeleri taşıyan duruma getirilmiştir.

  Atatürk din kavramını ve sınırlarını şöyle tanımlamıştır:

  "Bunca yüzyıllarda olduğu gibi, bugün de ulusların bilinçsizliğinden ve bağnazlığından yararlanarak binbir türlü siyasal ve kişisel amaç ve çıkar sağlamak için dini araç olarak kullanmaya kalkışanların yurt içinde ve dışında bulunuşu bizi bu konuda söz söylemekten alıkoyamıyor... İnsanlıkta din duygusu ve bilgisi her türlü boş inançlardan sıyrılarak gerçek bilim ve tekniğin ışığıyla arınıp olgunlaşıncaya değin din oyunu oyuncularına her yerde rastlanacaktır.

  Bizi yanlış yola sevkeden habisler çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatagelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz görürsünüz ki, milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar hep din kisvesi altında küfür ve alçaklıktan gelmiştir .

  Bugün ilmin, fennin bütün şümulüyle uygarlığın göz kamaştırıcı ışığı karşısında filan veya falan şeyhin irşadiyle maddi ve manevi saadeti arayacak kadar iptidai insanların Türkiye uygar topluluğunda varlığını asla kabul etm¡yorum... '


  kaynak:
  Özcan Köknel'in Kimliğini Arayan Gençliğimiz kitabı
   
  katip bunu beğendi.
 2. Katip

  Katip Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.870
  Beğenileri:
  2.497
  Ödül Puanları:
  5.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  ?
  Yer:
  Uzaklarda ...
  Banka:
  412 ÇTL
  İnsanoğlunun en hassas olduğu inanç meselesini kendi amaçlarına alet edenlere yazıklar olsun. Bu oyuna en fazla gelende kendini eğitemeyen bir başkasının etkisi altında kalan kişilerdir yani sorgulama yetisine sahip olmayanlar.
   
  dderya bunu beğendi.
 3. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Özellikle de ülkemizde dinin, inançların, duanın tamamen kişisel şeyler olduğu benimsenememiş olduğundan dolayı, yalan yanlış büyük küçük her türlü propaganda aleyhimize kullanılıyor. "Din" konusu bireysel bir inanç olmaktan çıkıp "millet" meselesi haline getirilmeye çalışılıyor.

  Eğer dinin kişisel bir tercihten başka birşey olmadığını anlayabilseydik...daha güzel günler yaşardık.
   
  katip bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş