1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Siz De Görülmeli Dediğiniz Yerleri Sözleyin Gezi Rehberimizi Oluşturalım

Konusu 'Turizm Rehberi' forumundadır ve KaRaMBoL tarafından 4 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. KaRaMBoL

  KaRaMBoL Aktif

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  27 ÇTL
  Bu başlık altında herkes Türkiye içinde burayı da görmeli dediği, kendi görüp de çok beğendiği yerlerin isimlerini ve fotoğraflarını paylaşırsa güzel bir gezi rehberi oluşabilir diye düşünüyorum.
   
 2. KaRaMBoL

  KaRaMBoL Aktif

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  27 ÇTL
  Herkes bence ÇANAKKALE - ŞEHİTLİK'i görmeli, her Türk'ün içini ürpertecek güzellikte tarihi bir yer olmuş.

  Dünyaya bir kere daha tek yürek olduğumuzu, vatanımızın bir parçasını bile düşmana bırakmayacağımızı kanıtlayan, tarihimizin en şanlı zaferlerinden birini kazandığımız ve binlerce şehit verdiğimiz yer… Üzerinden doksan iki yıl geçse de asla unutamayacağımız, her göreni derinden etkileyen bir yer… Çanakkale Şehitlik… Bir tarafta ülkesini düşmandan korumak için kavurucu sıcakta ve dondurucu soğukta savaşan kahraman Türk askerlerimiz, diğer tarafta çok uzaklardan gelmiş, niye orda olduğunu bile bilmeyen askerler… Dünya tarihine en centilmen savaş olarak geçen bir savaş… Çanakkale Savaşları…

  Lapseki'den Gelibolu'ya feribotla geçtik. Gelibolu Yarımadası'nın insanın içini burkan, gözlerini yaşartan bir taraftan da Türk olduğundan gururlandıran bir havası var. Yemyeşil ağaçlar, masmavi denizi ve havasıyla öyle güzel ki Gelibolu… Bu topraklar düşmana bırakılabilir mi? Her biri ayrı bir kahraman olan askerlerimiz sayesinde bugün gururla geziyoruz bu toprakları ve her birini şükranla anıyoruz.

  1.Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri kuvvetleri “Yenilmez Armada” ile 18 Mart 1915'de denizden harekâta başlamış ancak boğazı geçemeyince, 25 Nisan 1915'te yarımadaya çıkarma yapmış, böylece 8,5 ay sürecek olan kara savaşları başlamıştır.

  Gelibolu'da Seddülbahir, Ertuğrul, Morto, İkizkoyları, Alçıtepe, Kerevizdere, Zığındere, Arıburnu, Conkbayırı, Kocaçimen, Kanlısırt, Anafartalar ve Suvla koyları Çanakkale Savaşları'nın yapıldığı alanlardır. Bugün bu bölgelerde kahramanlıkları unutmamamızı sağlayan şehitlikler bulunmaktadır. 37 Türk anıtı ve şehitliği, Fransız, İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya ait de 33 anıt ve mezarlık bulunmaktadır.

  Onbaşı Seyit Anıtı

  Kilitbahir yakınlarında ilk gördüğümüz Seyit Onbaşı heykeliydi. Deniz savaşı sırasında Queen Elizabeth ve Ocean zırhlılarının açtığı ateş sonucu birçok asker şehit olur, birkaç topçu eri hayatta kalır. Ateş devam ederken topun mermiyi kaldıracak olan vinci parçalanınca Seyit Onbaşı, 275 kg.lık mermiyi sırtlayarak topa yerleştirmiş ve ateşlemiştir. Ocean'ı dümeninden vurmayı başararak sürüklenerek mayınlara çarpmasını ve batmasını sağlamıştır. Daha sonra Kurtuluş Savaşı'na da katılan Seyit Onbaşı'yı anmak için mermer bir kaide üzerine 275 kg.lık bir mermiyi taşıyan bronz heykeli yerleştirilmiştir.

  [​IMG]

  Çanakkale Şehitleri Anıtı

  Bölgedeki şehitlerin anısına Çanakkale Şehitleri Abidesi tam Gelibolu Yarımadası'nın ucunda deniz kenarına dikilmiştir (41.70 m). Anıtın çevresinde savaştan bazı bölümler kabartma olarak görselleştirilmiştir. Anıtın tam ortasında durunca tam tepede ayyıldızlı bayrağımız yer almakta. Bugün Çanakkale'ye karadan ve denizden gelirken tam uçta görünen bu anıt, Türk askerinin kahramanlıklarını hatırlatır.

  [​IMG] [​IMG]

  Bu yıl yeni düzenlemelerin yapıldığı ve açılışının 18 Mart 2007'de yapıldığı Şehitlik'te büyük abidenin önündeki bölümde sembolik mezarlar yapılmış ve şehitlerimizin anısına gül dikilmiştir.

  [​IMG] [​IMG]

  57. Piyade Alayı Şehitliği

  Kara savaşlarında siperlerin birbirine 5 m. kadar yaklaştığı, stratejik olarak çok önemli olan Anzak Koyu ile Conk Bayırı arasındaki alanda her iki taraf da çok kayıp vermiştir. Anzak (Avustralian and New Zeland Army Corps) askerlerinin Arıburnu cephesindeki ilerleyişini durdurup geri püskürten ancak komutan ve askerleriyle şehit olan 57.Alayın anısına burada bir anıt yapılmıştır. Anıtın üzerinde “Dünya askerlik tarihinin en kahraman birliği” yazıyor. Ordumuzda bugün onların anısına saygıdan 57.alay yoktur. 56. ve 58. alay vardır. 1993'de şehitliğin açılışı yapılmıştır. Açılışa Çanakkale Savaşları'nda gazi olan Hüseyin Dede de torunuyla katılmıştır. Dede ve torunun bronz bir heykeli bu alanın girişinde yer almaktadır.

  [​IMG] [​IMG]

  Conkbayırı Yazıları

  25 Nisan'da Anzak askerleri Anzak Koyu'ndan bir çıkartma yapmaya başlamış, bu bölgede sorumluluğu üstlenen Mustafa Kemal tarafından Conkbayırı'nın güney eteklerinde durdurulmuştur. Kurşunu biten askerlere süngüleriyle savaşma emrini veren Atatürk 57.Alayı, 261 rakımlı bu tepeye doğru hücuma kaldırmıştır. Conkbayırı Yazıları ve şehitliğinin bulunduğu bu tepede düzenleme çalışmaları yapılıyordu.

  “Ben size taarruzu emretmiyorum ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler, başka komutanlar kaim olabilir” emri ile süngüleri takıp mevzi alan askerlerimizi gören Anzaklar da mevzi almış ve arkadan gelen Türk kuvvetlerine zaman kazandırılmıştır.

  Atatürk'ün Saatinin Parçalandığı Yeri Simgeleyen Anıt

  Conkbayırı'nda çarpışmalar sırasında bir şarapnel parçası Atatürk'ün göğsüne gelir. Göğsündeki saate çarpınca, saatin parçalanarak Atamızı ölümden kurtardığı ve onun Türk halkına bağışlandığı alanda taştan yuvarlak gülleler bulunuyor. Burada yer alan Atatürk anıtında da, bu olayın nasıl olduğu Atatürk'ün ağzından anlatılmıştır.

  Sağdaki fotoğraf, savaşta kullanılan siperleri temsil etmektedir.
  [​IMG] [​IMG]

  Gelibolu Yarımadası bugün bile Türk olan olmayan her insanın içini acıtıyor. Bu topraklarda öyle kahramanlıklar gösterilmiş ki, dinledikçe tüylerimizi diken diken ediyor, gözlerimizi yaşartıyor. O kahramanlarımız için ne söylesek az! Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi:

  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
  “Gömelin gel seni tarihe” desem, sığmazsın.
  Tüllenen mağribi, akşamları, sarsam yarana...
  Yine birşey yapabildim diyemem hatırana.

  Kendi topraklarımızı savunurken çarpıştığımız düşman da olsa onlar da bir askerdi. Türk askeri savaş sırasında bile düşman askerlerine saygı duyarak dünya tarihine geçmiştir. Savaştan sonra Atamızın söylediği bu sözler onun nasıl yüce gönüllü bir lider olduğunu, Türklüğün asil değerlerini gösteriyor.

  “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”
  Mustafa Kemal – 1934.

  Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
   
 3. KaRaMBoL

  KaRaMBoL Aktif

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  27 ÇTL
  Tarihi kalıntılar ve doğal jeolojik oluşumlar dikkatini çeken kimseler KAPADOKYA'yı görmemezlik etmesin.

  Kapadokya... İki yanardağ arasında kalmış bir düzlükte doğanın akıl almaz güzellikteki taşlarının görsel şöleni... Kaçışlar, mağaraların içine girilen, yerin yedi kat altına saklanan yaşamlar... Katpadukya yani güzel atlar ülkesi yani Urgup, Avanos ve Nevşehir arasında bir rüya...

  İki defa gittik, ikisi de sonbahardı. Ağaçların turuncuya dönen yapraklarıyla mağara evlerin arasında yürüyerek kayalara tırmanarak doğanın güzelliklerini izledik.

  [​IMG] [​IMG]

  Otobüsle geçerken, yürürken taşların oluşturduğu şekilleri bir şeylere benzetmeye çalışırsınız ister istemez... Benzetildikleriyle anılır sonra. Dervent vadisindeki sevimli deve, Ürgüp'teki “Ana-baba-çocuk” veya “Üç güzeller” gibi...

  [​IMG]

  Melendiz Çayı'nın ikiye böldüğü Ihlara Vadisi'nde çay kenarında yürümek, buz gibi suya elini sokmak, sonbaharın hüznünü vadinin içinde hissetmek için yüzlerce basamağı görmüyor gözümüz. Ağaçların altında yürüyerek ilk Hıristiyanlık dönemine ait kaya kiliselerine bakıyoruz. Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar Kiliseleri bunlardan bazıları.. Fresklerin çoğu tahrip olmuş, mağaraların içi kötü kokuyor; ama vadi yine de çok güzel...

  [​IMG]

  Göreme Açık Hava Müzesi, Unesco Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan bir varlığımız. Bu alanda 400'ün üstünde kilise olduğu söyleniyor. Elmalı Kilise, St. Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Tokalı Kilise, Sandal Kilisesi, Karanlık Kilise bunlardan bazıları. Kiliselerde Hz. İsa'nın hayatı ve İncil'den bölümler fresklerle anlatılıyor. Özellikle Karanlık Kilise, ayrıca ücret ödenerek girilen çok güzel ve iyi korunmuş fresklerin olduğu bir kilise.

  [​IMG]

  Uçhisar merkezde bölgenin en yüksek kayasının -Uçhisar Kalesi- üzerine çıkıldığında, çok geniş bir vadi ayaklarınızın altında kalırken karşıda Erciyes Dağı da görünür ki bu manzara mükemmeldir.

  Derinkuyu ve Kaymaklı'da kat kat indikçe şaşırtan, “buralarda nasıl yaşamışlar” sorusunu sorduran, yer yer daracık yollarından geçilirken eğilip bükülünen yeraltı şehirleri bulunuyor.

  Avanos, ustaların turistlere şovlar yaptıkları, gruptan birini de denemeye davet ettikleri ve her defasında bir türlü şekle girmeyen, sürekli eğilip bükülen çamurun yine usta tarafından bir kaseye, vazoya dönüştürülerek deneyene hediye edildiği, küçücük kaplarda şarap/elma çayı ikram edilen, çanak-çömlek atölyeleriyle dolu. Kızılırmak kenarındaki Avanos'ta ayrıca halıcılık da yaygın olarak yapılıyor. Halı atölyelerinde de uçan halılar, ipek halılar vb. bölgenin ürünü olan halıların tanıtıldığı süper halı şovlar yapıyorlar.

  Kapadokya, bir kere gitmekle doyamayacağınız güzellikler sunmaya devam ediyor...

  Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
   
 4. KaRaMBoL

  KaRaMBoL Aktif

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  27 ÇTL
  Arkadaşlar sizin de katılımlarınızı bekliyorum
   
 5. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  "Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz" Mustafa Kemal Paşanın ünlü sözünü bilmeyen yoktur. sizlerde merak ediyorsanız bu ünlü sözün sahibi Mersin (İçel) şehrini bir kaç görülesi yer tavsiye edebilirim aslında saymakla bitmez ama ilk aklıma gelen yerleri paylaşabilirim :P

  [​IMG]

  Mersin Tarsus Şelalesi


  [​IMG]

  Mersin Tekir Ambarı

  [​IMG]

  Üç güzeller mozayiği

  [​IMG]

  Tarsus eshabı_keyf

  [​IMG]

  52. kat

  [​IMG]

  kız kalesi gece
   

Sayfayı Paylaş