Sizin Bu Şehirde Daha Başarlı Olabileceğinize İnanan Biri Var

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Giriş : Balık Tutup Vermek mi, Balık Tutmayı Öğretmek mi?

Ünlü bir bilgeye ( Eflatun), insanoğlunun en şaşırtan davranışlarını sordular.

Şöyle cevapladı:
• İnsanoğlu çocukluktan sıkılır, büyümek için acele eder, sonrada çocukluğunu özler!
• Önce para kazanmak için sağlığını harcar, sonrada yitirdiği sağlığını geri kazanmak için parasını!
• Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar, sonrada hiç yaşamamış gibi ölür!
• Hayata hazırlanmaya o kadar zaman harcar ki, hayatını yaşamaya vakti kalmaz!
• Yarınını o denli düşünür ki, bugünün elinden kayıp gittiğini farketmez bile. Oysa hayat geçmişte yada gelecekte değil, şimdiki zamanda yaşanır.


Okul hayatında ‘hayat bilgisi' dersi gördüğümüz halde, hayat okulunda ezberimiz neden karışıyor? Çünkü okullar bizi hayata değil, sınavlara hazırlıyor. Bu yüzden okul hayatı ile hayat okulu arasındaki farklardan yaşam şaşkını oluyoruz.

1. Okul hayatında sınavlar önceden haber verilerek yapılır ve notumuz yüzümüze söylenirdi. Oysa hayat okulunda insanlar bizi habersizce ‘sınava çekiyor' ve yargılarını genellikle içlerinde tutuyorlar.
2. Okul hayatında anlatılmayan konudan soru sorulmazdı, hayat okulunda soru çıkabilecek her konuyu bilmemiz bekleniyor.
3. Okul hayatında notumuz ‘objektif' rakamlarla karnemize yazılırdı, oysa hayat okulunda subjektif kanaatlerle ‘notumuz' veriliyor.
4. Okul hayatında soruların tek doğru cevabı vardı, hayat okulunda kişiye göre değişen doğru cevapları bilmemiz gerekiyor.
5. Okul hayatında bulunduğumuz sınıftan daha aşağıya düşmezdik, hayat okulunda ‘sınıftan düşmek' mümkün!
6. Okul hayatında önce dersimizi öğrenir sonra sınava girerdik, hayat okulunda önce sınava çekilip sonra ‘dersimizi alıyoruz!'
7. Okul hayatında tek dersten sınıfta kalanlara ‘bir ek sınav hakkı' daha verilirdi, hayat okulunda bir fırsatı kaçırıp son vagona atlayamayanlar için ‘tek fırsat hakkı' yok.


Hayatın kullanma kılavuzunu yanımıza almadan geliyoruz hayata. Nasıl yaşayacağımızı yaşarken öğreniyoruz. Yaşamak istediğimiz hayat, yaşadığımız hayat ve yaşamamız istenen hayatın iç açılarının toplamından ‘ortaya karışık' bir hayat çıkarıyoruz kendimize.


Peki ana kumanda masasına bir uçağın pilot kabini kadar yabancı olduğumuz bu hayattan istediklerimizi ne kadar alabiliyoruz?
 
Top