1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Snellen Testi

Konusu 'Eğitim İçerikli Makaleler' forumundadır ve LoSt_LoVe tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. LoSt_LoVe

  LoSt_LoVe Forum Onuru

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.002
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  2.880
  Yer:
  En sevdiğimin yanından :=)
  Banka:
  875 ÇTL
  SNELLEN (SCALE) GÖZ TARAMASI  Snellen testi, Öğrencileri görme gücü yönünden tarama yapmak için kullanılan bir göz tarama testidir.


  Kullanılan Araçlar:

  · Snellen Kartı "E" harfinin değişik boyda ve sıralanmasından meydana gelen bir tablodur. Bu tablo 6 metre uzaklık ölçülerek yazı tahtasına veya uygun bir yere öğrencinin ayaktayken göz hizasına gelecek şekilde asılır.

  · Göz kapatma kartı: 7x12 cm. boyutlarında her bir gözü kapatmaya yarayan oval biçiminde mukavvadan oluşan karttır.

  · Pencereli kart: Taplodan gösterilmek istenilen "E" harfini açıkta bırakıp, diğer harfleri kapatmaya yarayan ortası 3,5x3.5 cm boyutlarında açılmış pencereli mukavva bir karttır.

  · Alıştırma "E" kartı: 1dm ölçüsünde bir kartı bir yüzüne yapılmış "E" harfinin bulunduğu karttır. Bu kart öğrencilere açıklama yapılırken kullanılır. Bu araçların hepsi Rehberlik ve Araştırma Merkezinden temin edilebilir.

  Uygulanması:

  Öğrencilere testin amacı ve nasıl uygulama yapılacağı anlatılmalıdır. Gruba testin uygulanışı ile ilgili gerekli bilgiler verilir. Genel uygulamaya geçmeden önce örnek bir uygulama yapılır.

  Taramayı yapan kişi elindeki "E" alıştırma kartını göstererek bu işaretin ağzı, bacakları, uçları veya tarağın uçları ne tarafa bakıyor şeklinde öğrencilere sorar. Öğrencilerden de "aşağı, yukarı, sağa, sola" ya da "tavana, tabana, kapıya, pencereye, duvara" bakıyor şeklinde ya da elle göstererek cevap vermeleri istenir. Tarama yapılırken, uygulama yapılan öğrencinin diğer öğrencilerden etkilenmemeleri sağlanır. Yalnız uygulama yapılan öğrencinin cevap vermesi istenir.

  Ölçülen 6 metre uzaklık öğrencilerin ayakları sığacak şekilde tebeşirle bir kare çizilerek işaretlenir. Bu yer kartın 90 derece karşısında olmalıdır. Odanın iyi aydınlatılmış olmasına, kartın düz olmasına ve ışığı yansıtmamasına dikkat edilmelidir. Taramaya alınacak öğrenciler önceden forma kaydedilmelidir.

  Forma kaydedilen öğrenciler sıra ile daha önceden yere çizilmiş çizginin bulunduğu yere getirilirler. Bir öğrenciden veya öğretmenden teste alınan öğrencinin bir gözünü göz kapatma kartı ile kapatması istenir. Göz kapatma kartı ile önce sağ gözü, sonra sol gözü kapattırılır. En son öğrencinin iki gözü açık olarak gösterilen "E" harfinin uçlarının yönünü söylemesi istenir. Öğrenciye sırasıyla Snellen Kartında 40-30-20 ft sıralarındaki "E" lerin dört pozisyonda yönleri sorulur. En alttaki 15 ft sırasındaki "E" lerin yönleri sorulmaz. Öğrenci gösterilen dizilerden her hangi birinde en az iki hata yapar ya da iyi görmediğini belirtirse isimleri yazmış olduğumuz formdaki gözlüksüz kısma soru işareti konur.

  Gözlük kullanan öğrencilerde göz taraması önce gözlüklü olarak daha sonra gözlüksüz olarak aynı işlemler uygulanır. Sonuçlar öğrencinin durumuna göre formdaki ilgili sütuna işlenir. Gözlük kullandığı formda ayrıca belirtilir. Görmelerinde kusur belirlenen öğrenciler okul idaresince velilerine haber verilerek doktora gitmeleri, sınıfta da uygun bir yerde oturmaları sağlanır.
   

Sayfayı Paylaş