Sofistike Ev Dekorasyonu

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,010
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Dekorasyonun bu en karmaşık ama bir o kadar da özel ve şık stilinde, malzeme ve formlar olabildiğince özgür ve özgün.

Fransızca’da yapmacık anlamına gelen sofistike kelimesi dekorasyon ve modada sıra dışı, özel ve iç içe geçmiş stilleri anlatır, Gerçekte birbiri ile uyumsuz gibi duran pek çok malzeme ve formu sofistike dekorasyonda bir araya getirebilirsiniz. Ancak önemli olan kendi içinde düzeni yakalayarak şıklık yaratmak. Mesela uyumsuz gibi gelen klasik bir dormöz, modern desenli bir kumaşla oldukça sofistike bir hava yaratabilir. Aynı şekilde krom ayaklı bir berjeri klasik damask desenli bir kumaşla döşeyerek de bu stil patlamasını sağlayabilirsiniz. Küçük keyif alanlarınızı oluştururken orantılara, malzeme ilişkisine ve etrafta yeterince boşluk bırakmaya özen gösterin.

Stili uygularken biraz Hollywood, biraz Manhattan ya da Mad Men stilinden İlham alınabilir. Beyaz, metal ve cam birlikteliğini pembe ve mücevher tonlarıyla hareketlendirmek sofistike renk uyumunu vurgular. Ayrıca pembeye yeşil de eşlik edebilir. Minimal dekorasyon stilini, orta yüzyıla ait detaylar veya pop tasarımlarla kullanarak şaşırtıcı kombinler yaratabilirsiniz.
Sofistike şıklığın temelinde geleneksel formlu şık mobilyalar, mücevher tadında gösterişli aksesuarlar ve pastel renkli tekstillerin yarattığı ahenk yatıyor. Son dönemde eskitme yüzeyler ve bakır, altın gibi değerli malzemeler de bu dekorasyon stilinde kullanılıyor.

• Zarif ve feminen çizgilerin hakimiyetini vurgulayın.
• Doğal tonları pastel renklerle tamamlayın.
• Büyük ve taşlı aviz, abajur veya aplikler kullanın.
• ipek, kadife, saten gibi lüksü çağrıştıran kumaşlar seçin.
• Parlak cilalı yüzeyler stilin vazgeçilmezi
• Mermer ve zengin dokulu ahşapları kombinleyin.

Klasik sahil evi dekorasyonu kendi içinde oldukça sofistike bir stili yansıtır. Bol dokulu kumaşlar, mavi, beyaz gibi net ve doğal renklerle birleşerek farklı bir ruh yaratır. Genellikle sahil evlerinde kullanılsa da, bunu şehir evinizde de deneyebilirsiniz. Bu görünümü yakalamak için bolca çizgili kumaşlar, gemici aksesuarları ve tabloları ve klasik mobilyalar kullanın.
 

Benzer konular

Top