Sofra Süsleme Sanatı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
SOFRA SÜSLEME SANATI

Sofrayı süslemek için klasik usul çiçeklerden yararlanılmaktadır. Ziyafetlerde masanın ortasına yüksek olmayan kaplar içinde türlü çiçekler konulur. Bunlar yüksek olmamalıdır. Çünkü bu misafirlerin birbirlerini görmelerine engel olabilir. Vazoyla çiçekleri masanın kenar ve köşelerine de koyabilirsiniz. Ayrıca türlü süslü cam kaptan da vazo olarak yararlanabilirsiniz. Bunlara iki veya üçer çiçek koyup ortada toplayabilir veya kenarlara dağıtırsınız.


SOFRALARIN SÜSLENMESİ

Sofralar her ne kadar ev sahiplerinin zevklerine göre süslenmekte ise de bu süsleme sofra tekniği bilgisine görgüsüne ve günün zevkine uygun bir şekilde olması da koşuldur.

Örneğin: Çiçekleri sofraya teker teker veya küçük demetçikler şeklinde serpilebileceği gibi bunları küçük çelenk veya daire şeklinde camsırça ya da gümüş vazolara yerleştirilmiş olarak koymak da pek zarif ve yerinde olur. Özellikle etrafı yeşil yapraklarla çevrelenmiş konca veya tomurcukumsu çiçekler sofraya gerçekten bir olağanüstülük vermektedir. Sonra unutmamalıdır ki hattâ yeşil yapraklı narin filizler bile yemek sofrasını çiçekler kadar süsleyebilir.

Bitki saplariyle demet yapılmış ponpon güllerin gözleri okşayan renkleriyle kranfil ve krizantemlerin ahenkli renkleri birbirinin yanında yabancı durmazlar. Kırmızı ve sarı mavi ve kırmızı renkli çiçekler birarada oldukları zamar bir renk ormanisi yaratacaklarına emin değiliz. Kestane rengi ve pen be renkler de böyledir. Fakat pembe kestane sarı kırmızı ve turuncu renlkredeki çiçklerin hepsi bir arada iyi bir görünüm oluşturabilirler. Yalnız böyle çiçeklerin bu manzarayı oluşturabilmeleri için her birine uygun yer renk ve sırayı deneyerek seçmek zorunluğu vardır.

Düzgün ve özenli bir şekilde yemişliklere ya da yemiş sepetlerine yerleştirilmiş meyvelerde renkleri bakımından sofralarda birer süs olabilirler. Çünkü meyvelerin açık ve zıt renkleri özellikle kış sofralarını neşeli bir anlatımla canlandırabilir. Yalnız çiçek ve meyvelerin yüksek vazo veya sepetler içine yerleştirilmiş olarak sofraya konulmamaları gerekir. Aksi halde sofrada konuşan herhangi bir kimseyi görebilmek için karşısındakilerin çiçek ve meyve vazo ve sepetlerinin arkasında saklambaç oynar gibi hareketler yapmaları garipliği ortaya çıkar.
 

Benzer konular

Top