Sofrada Kemik

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
SOFRADA KEMİK

Değil resmî özel sofralarda bile kemikleri el ile tutmak kesinlikle doğru değildir. Bazı memleketlerde her ne kadar tavuk piliç veya av etlerinin kanat but gibi yenilebilmesi güç olan kısımlarını kemiklerinden tutarak yenilebilmesine (kemirmek değil) izin varsa da kibar bir topluluk ya da çevrede bunların da el ile yenmeleri hoş görülmemekte hattâ bazı görüşlere göre de iğrenç sayılmaktadır.

Şu kesindir ki sofralarda el yıkama olanağı olmadığından bir kemiğin el ile tutulması sonucunda peçetelerde bırakacağı lekeler güzel bir görüntüde olamıyacağı gibi dikkatsizlik sonucunda da elimizdeki kemiği burun veya çenemize sürecek olursak etraftakileri iğrendirir bir hal alacağımız da doğaldır. Bu bakımdan davetlerde her ne kemiği olursa olsun bunları olanağınca el ile tutmamaya çalışmamız kemiği el ile tutarak bu şekilde yemek zevkini kendi evlerimizde yapmamız doğal olur.

Sonra yemekde tabağımızın kenarına ayırmış olduğumuz kemik veya kılçıkları yemeğimizi bitirdikten sonra bunları tabağımızın ortasına doğru itmekliğimiz gerekir. Aksi halde servis değiştirmek düşüncesiyle tabağımız alınırken kenarda bulunan kemik ve kılçıkların sofra veya. halıya düşürülmesi olasılığı da vardır.
 

Benzer konular

Top