1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Soğuk Alerjisi Nedir

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.865
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.925 ÇTL
  Vücut sıcaklığı düştüğünde bağışıklık sistemi bazen alerjik tepki verebilir. Bu durumda soğuk ile temasta olan kişi bayılma, kaşıntı, yanma hatta vücutta şişmeler yaşayabilir. İşte, bu rahatsızlığa soğuk alerjisi denilmektedir. Bu tarz alerjileri olan kişiler soğuktan uzak durmalıdır.


  [​IMG]

  Soğuğa karşı alerjisi olanlar, soğuk ile temas ettiklerinde rahatsızlıkları başlar. Fakat, bölge ısındığında rahatsızlık çok daha fazla artar. Tıpta genelde bu duruma soğuk ürtikeri ya da kurdeşeni denir. Bunun nedeni soğuk ile temasta vücutta oluşan döküntülerdir. Alerjik olan bu durum, soğuk ile temas edilen yerlerde kabarcıklar ya da deride renk değişimleri ile ortaya çıkar. Elinizle soğuk bir şey tuttuğunuzda elinizde, tüm vücut soğuk suya girerse tüm vücutta görülebilir. Soğuk alerjisi olanlar genelde bu bölgelerde şiddetli ağrılar, yanmalar ve kaşıntılar çekerler.  [​IMG]

  Soğuk ile temas eden bölgede şişmeler en fazla görünen olaydır. İlerleyen bir alerji varsa tüm vücuda yayılan şişmeler de görülebilir. Soğuk bir şey yenilir veya içilirse dilde, dudaklarda, boğazda şişmeler görülebilir. Hatta nefes almayı zorlaştıracak kadar nefes yolu şişerek kapanabilir. Bu nedenle bu tarz ilerleyen soğuk alerjilerinde dikkatli olmakta ve doktor kontrolünde olmakta fayda vardır. Çünkü, alerji ölümcül olabilir.


  [​IMG]

  Ölümcül vak’aların çoğunluğunda hızla düşen kan basıncının yarattığı koma hali yaşanır. Kan basıncının ani düşmesi ile, baş dönmesi ve bayılma ile başlayan süreç koma haline hızla döner. Daha sonrasında şok hali ve ölüm görülebilir. Tamamen bağışıklık sisteminin verdiği bir tepki olan soğuk alerjisi, antihistaminler ile kontrol altına alınabilir. Fakat, bu tarz ilaçlar sadece belirtilerin verdiği rahatsızlığı engeller. Tedavi edici değildir. Bu tarz alerjiler sadece kontrollü bir yaşam ile düzenlenir. Hastalığın tek tedavisi, soğuktan uzak durmaktır. Bunun içine soğuk hava ve soğuk yiyecek ve içecekler dahildir.
   

Sayfayı Paylaş