1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Sokrates Testi

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve kelebek tarafından 23 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki,'' Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ? '' Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat.

  Bana bir şey söylemeden evvel senin kücük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.

  Üçlü Filtre? ''Doğru, '' diye devam etti Sokrat.


  Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyecegini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona 3 filtre testi dememin sebebi.

  Birinci filtre ''Gerçek Filtresi'':Bana birazdan söyleyeceğin seyin tam anlamıyla gerçek oldugundan eminmisin ? '' Hayır,'' dedi adam '' Aslında bunu sadece duydum ve ....'' Tamam,'' dedi Sokrat Öyleyse , sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını da bilmiyorsun.

  Simdi ikinci filtreyi deneyelim, '' İyilik Filtresini.'' Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun sey iyi bir şey mi ? '' Hayır, tam tersi...'' '' Öyleyse, '' diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun dogru oldugundan emin degilsin.Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.

  '' İşe yararlılık filtresi.''Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin sey benim de işime yarar mı ? ''Hayır ,'' gercekten degil. ''İyi, '' diye tamamladı Sokrat Eger ,bana söyleyecegin sey dogru degilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?
   

Sayfayı Paylaş