Sorunlu İlişkiler

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#1
Öykü şöyle.. Çok eski zamanların dondurucu bir kışı yaşanırken bütün hayvanlar acımasız soğuktan çok etkilenmiş ve çok büyük kayıplar vermişler. Ama en çok kayıp veren kirpilermiş. Çünkü onların pek çok hayvan gibi kalın kürkleri olmayıp kendilerini sıcak tutması mümkün olmayan dikenleri varmış. Bu durumdan çok endişe duyan kirpiler en az zararla kışı geçirebilmek için meclislerini toplamış ve çözüm aramaya başlamışlar. Tartışa tartışa nihayet gece olunca tüm kirpilerin bir araya toplanmasına ve birbirlerine çok yakın durarak geceyi geçirmelerine karar vermişler.

Böylece kirpiler birbirlerinin vücut sıcaklığından yararlanacak ve aralarındaki hava akımını önleyerek donmaktan kurtulacaklarmış. İlk geceki tecrübelerinde bunun işe yaradığını görmüşler. Ama daha önce hiç ön göremedikleri bir başka sorun çıkmış ortaya. Üşüyen kirpiler birbirlerine fazla yaklaştıklarından kirpiler birbirlerini sivri oklarıyla yaralamışlar. Daha sonraki gece yaralanma korkusundan dolayı kirpiler bu defa da birbirlerinden uzak durmuşlar ama bu seferde donmaktan kendilerini kurtaramamışlar.

Ne var ki her gece bazen uzaklaşarak bazen de yakınlaşarak deneye yanıla birbirlerinin vücut sıcaklığından faydalanacak kadar yakın ancak birbirlerini incitmeyecek kadar uzak durmayı öğrenmişler. Bu değerli öğreti de onların hayatta kalmalarına neden olmuş. Kıssadan hisse; İster kabul edelim ister etmeyelim hepimizin bizi kaplayan uzun dikenlerimiz var. Bunlar bizim hayata karşı savunma mekanizmalarımız filtrelerimiz. Bazen faydalı bazen de zararlı. Çoğu zaman kimseleri yaklaştırmıyoruz yanımıza ya da korkutuyoruz onları oklarımızdan ya da başkalarının oklarından korkuyoruz. Filtrelerimizden elemeden kimseleri sokmuyoruz özel dünyamıza sınamadan geçit vermiyoruz. Ne var ki hayatta kalabilmek ve sıcaklık ancak yakınlaşmakla birlikte hareket etmekle mümkün olabiliyor.

Yalnızca özel yaşantımızda değil iş yaşantımızda da bir takım olduğumuzu hiç unutmamalıyız. Yaşamda kalabilmek ve rekabette öne geçebilmek için takım arkadaşlarımızla gerçek uyumu yakalamalıyız. Herkes önce kendi oklarının sorumluluğunu alıp karşısındakiyle en uygun mesafeyi hemen ayarlamalıdır. Bu sadece bulunduğumuz takımın değil bizim de hayatta kalmamızı sağlayacak sihirli bir hayat dersidir. İş hayatında esnek olmak değişen kurallarla birlikte değişimi yakalayabilmek çok önemli. Doğamızda var olan oklarımızı ne kendimize karşı ne de takım arkadaşlarımıza karşı kullanmalıyız. Oklarımızı çıkarma ve kullanma zamanını da çok dikkatli ayarlamalıyız. Yeni dünya birçok çelişkiyi de içinde barındırıyor. Oksuz oklu kirpiler görme zamanımız artık gelmiştir.

Bu çelişkiler içinde var olmayı başaran kişi ve kuruluşlar yaşamda kalabilecekler. Bir an önce birbirini incitmeyecek kadar uzak hayatın soğuk çelişkili ve zor zamanlarında üşümeyecek kadar da birbirimize yakın olmayı öğrenmeliyiz. Herkesin görünür ya da görünmez sivri oklarının olduğunu bu okların kişinin hem kendisine hem de başkalarına vereceği zararların bilincinde olup ona göre davranması gerektiği gerçeğini de hiç unutmamalıyız. Bu dönem zoru başarabilen kirpilerin dönemi olacak.

-ALINTI-
 

dağcı

Forum Tutkunu
Katılım
11 Eyl 2008
Mesajlar
1,796
Beğeniler
12
#2
tşkler gerçektende güzel bir paylaşım ama bazen birilerini kırmak zorunda olsan dahi korunmak zorundasın hani savaşta ya öldüreceksin yada öleceksin olur ya buda öle bişey artık öle bi hale geldik ki kırılmamk için kırmak zorunda kalıyoz
 
Katılım
10 Ekm 2007
Mesajlar
2,165
Beğeniler
30
Şehir
İstanbul
#3
her gece bazen uzaklaşarak bazen de yakınlaşarak deneye yanıla birbirlerinin vücut sıcaklığından faydalanacak kadar yakın ancak birbirlerini incitmeyecek kadar uzak durmayı öğrenmişler.
sorunlu ilişkiler konu başlığını görünce iki kişi arasında geçen ilişki geldi aklıma...
ancak iki kişi arasında geçen sorunlar da zaten bu mesafeyi ayarlayamamaktan kaynaklanabiliyor... yani orta yolu bulmalıyız... hem kendimize zarar vermeden hem de karşımızdakini incitmeden doğruyu başarmanın (soguktan korunmanın), kötülüklerden korunmanın yoluna gitmeliyiz...


paylaşım için teşekür ederim Safir arkadaşım :)
 

Benzer konular

Top