1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Soyağacını Araştırmak İsteyenler

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve wien06 tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Soyağacı araştırması yapmak isteyenler metod olarak öncelikle günümüzden geriye doğru gitmelidirler. Bu konudaki en önemli kayıtlar nüfus kayıtlarıdır. Öncelikle gidilecek yer kişinin bağlı olduğu nüfus idaresidir. Nüfus kütüklerinde cumhuriyet dönemi kayıtlarının hepsine ulaşmak mümkündür. Cumhuriyet öncesi nüfus kayıtlarına ise Atik Nüfus Defterleri diye adlandırılan kayıtlarda rastlanılabilinir. Cumhuriyet dönemi öncesi kayıtları türlerine göre şöyle sıralayabiliriz:


  I- Nüfus Sayımları ve Nüfus Defterleri

  II- Temettüat Defterleri

  III- Tapu-Tahrir Defterleri

  IV- Sicill-i Ahval Kayıtları

  V- Biyografik Eserler

  VI- Vakıf Belgeleri

  VII- ATASE Genelkurmay Arşivleri  I- Nüfus Sayımları ve Nüfus Defterleri

  -1831 Sayımı (II. Mahmut Dönemi)
  -1841 Sayımı (Abdülmecit Dönemi)

  Bu iki sayımla ilgili kayıtlara Osmanlı Arşivinin tasnifi tamamlanmış henüz açılımamıştır. Bu yüzden bu defterlere ulaşma imkanımız şimdilik yoktur.

  -1894 Sayımı (II. Abdülhamit Dönemi)
  -1904 Sayımı (II. Abdülhamit Dönemi)

  II. Abdülhamit Döneminde yapılan bu sayımlar Osmanlı dönemi nüfus Kayıtlarının en esaslı ve düzenli olanlarıdır.

  - Ara Nüfus Sayımları (Nüfus Ceride Defterleri)
  Bunlar ana nüfus sayımlarına ek olarak yapılan 6 aylık doğum ve ölüm kayıtlarını içeren nüfus yoklama kayıtlarıdır ki Osmanlı Arşivinin değişik fonlarında Nüfus Ceride Defterleri olarak rastlanmaktadır.

  - Bölgesel Sayımlar (Atik Nüfus Defterleri)
  1904 öncesi bölgesel olarak yapılan sayımlardır. İl nüfus müdürlüklerinde bu kayıtlara ulaşılabilmektedir. Ne yazık ki bunların önemli bir bölümü savaşlar ve yangınlar nedeniyle günümüze ulaşmamıştır.


  II- Temettüat Defterleri

  1840′lardan sonra tutulmaya başlanan kayıtlardır. Yapılan Nüfus sayımlarında tespit edilen kişilere ait mal varlıklarını belirlemeye yönelik çalışmaları ihtiva eder. Osmanlının doğu vilayetlerini kapsamamaktadır.


  III- Tapu-Tahrir Defterleri

  Osmanlının ilk dönemlerinden itibaren tutulmaya başlanan bu defterler 5 yılda bir yenlenmiş olup bu kaynaklarda kişi ve cemaat adlarına rastlanmaktadır. Köylerin gelir gider durumunu ve bazen hane sayılarını bildirmektedir. Bu kaynaklarda geçen kişi adları lakaplarla birlikte yazılmadığından soyacağı araştırmalarında çoğu zaman önemini yitirmektedir.


  IV- Sicill-i Ahval Kayıtları

  Genel Olarak 1879-1909 tarihleri arasında II. Abdülhamit Döneminde Osmanlı Devletinde Görev almış memurlara ait hal tercümeleridir ki bu kayıtlarda isim, mahlas, künye, baba ismi, sülalesi, göreve başlayışları, tahsil durumları, liyakat ve ehliyet dereceleri, gayrimüslim ise milliyeti yer almaktadır. 92000 memurun sicil kayıtları 201 defterde toplanmıştır.


  V- Biyografik Eserler

  Osmanlı Döneminin önemli kişilikleri hakkında bilgi veren çok sayıda biyografik eser çalışması yapılmıştır. Bunlar; Genel, Sadrazamlar, Şeyhülislamlar, Ulema, Kabdan Paşalar, Reisülküttablar, Hattatlar, Şuara Tezkireleri olmak üzere guruplandırılır. (Eser adları için bkz. Mübahat S. Kütükoğlu-Tarih Araştırmalarında Usul)


  VI- Vakıf Belgeleri

  Elinde vakfiyeleri olan kişiler bu vakfiyeler yardımıyla kendi ailelerine ait vakıfların belgelerine Osmanlı Arşivleri ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivinde ulaşabilirler.


  VII- ATASE (Genel Kurmay Arşivleri)

  Kırım Harbi sonrası askeri kayıtları ihtiva eden bu arşivde askeri görevliler ve şahsiyetler hakkında bilgi bulunabilmektedir.


  KAYNAK: nvi.gov.tr (Icisleri bakanligi nüfus ve vatandaslik isleri genel müd.)
   
Benzer Konular
 1. rehber85
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  1.821
 2. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  588
 3. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.309
 4. kelebek
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  980
 5. yaren*
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  700
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş