Sözleşmelerde hükümsüzlük ( iptal kabiliyeti )

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve -araz- tarafından 20 Şubat 2013 başlatılmıştır.

      
 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... Yönetici Moderatör

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  4.754
  Beğenileri:
  194
  Ödül Puanları:
  3.480
  Sözleşmelerde hükümsüzlük ( iptal kabiliyeti )

  butlan ( kesin hükümsüzlük) : belli bir sakatlık sebebiyle baştan itibaren kendisine bağlanan hukuki sonuçları doğurmayan ve geçerli hale getirilmeyen işlemlerdir. Başlıca sebepleri şunlardır.
  tam ehliyetsiz olma
  şekle aykırılık
  muvazaa
  sözleşmenin konusunun emredici hükümlere, kamu düzenine kişilik haklarınaaykırı veya imkansız olması.

  Bunlar her ne şekilde olursa olsun geçerli hale getirilemezler. Butlandır. Butlan sebebi ortadan kalksa bile geçerli olmazlar. Sözleşmenin yeniden yapılması gerekir.

  İptal kabiliyeti: iptal hakkının kullanılması ile sözleşme kesin olarak hükümsüz hale gelir. Bu işlemlere fesedilebilen sözleşmeler de denilebilir. İptal hakkı sahibi sözleşmeye baştan itibaren bağlı değildir. Buna karşılık karşı taraf sözleşmeye bağlıdır.İrade fesadına uğrayan taraf hata ve hile de öğrendiği tarihten , korkutmada tehlikenin ortadan kalkmasından itibaren 1 yıl içinde iptal hakkını kullanmak zorundadır. Aksi takdirde sözleşmeye icazet vermiş sayılır. Ve sözleşme bağlayıcı hale gelir. Fesih hakkını kullanırsa sözleşme baştan itibaren geçerli hale gelir. Kişi iptal hakkını kullanmazsa hakim bunu kendiliğnden dikkate alamaz.
   

Sayfayı Paylaş