Spor Bağımlılık Yapar Mı ?

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,662
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1


Uzun süreli sporu abartanlarda oluşan riskler neler?

Alman Welt gazetesinin haberine göre uzun süreli sporu abartanlar bağımlılık tehlikesi altında bulunuyor ve madde bağımlılarıyla aynı semptomları gösteriyor.
Uzmanlara göre haftada bir veya iki kere spor yapabildiğimiz zaman mutlu oluyoruz. Ama bazıları her gün kendilerini aşırı derecede spor yapmaya mecbur hissediyorlar. Üstelik yaş ve cinsiyetten bağımsız.
Friedrich-Alexander-Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının araştırmaları sonucu, sürekli olarak triatlon koşu veya bisiklet binme sporlarından birini yapanlarspor bağımlısı olma tehlikesi altındalar.

1089 sporcuyla görüşen bilim insanları bunlardan yüzde 4,5'inin tehlikede olduğunu belirtti. En büyük tehlike ise uzun yıllar spor yapanlarda oluşuyor.

UYKU SORUNLARI, DEPRESİF RUH HALİ

Bağımlılar genellikle fiziki belirtileri dikkate almıyor ve örneğin dayanılmaz ağrılar çekseler bile koşmaya devam ediyorlar.

Spordan uzak kaldıklarında ise depresif ruh hali düzensiz uyku ve huzursuzluk gibi bağımlılık belirtileri gösteriyorlar. Ayrıca diğer bağımlılarda olduğu gibi sosyal sorunlarda yaşıyorlar. Mesela evliliklerinin sonlanmasını önemsemiyorlar veya sosyal çevre algıları bozuluyor. Davranışları kendilerini kontrol etmeye başlıyor.

Aşırı antrenmanın sebeplerini ise bağımlılar negatif özdeğer duygusu ve mükemmeliyetçilik hissiyle açıklıyorlar.
Çalışmayı yapanlardan biri olan Heike Ziemainz'a göre ise bu insanların acilen tedavi edilmesi gerekiyor.
 
Top