Spor hisseleri haftaya kötü başladı

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Şike operasyonuna yönelik yeni gelişmeler satışları hızlandırdı. Bu sefer Trabzon taban...

Sporda şike ve teşvik primi operasyonu giderek genişliyor. Dün Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasının ardından bugün de Trabzonspor Başkanı Sadri Şener gözaltına alındı. Bu gelişmeler spor camiası kadar, borsa yatırımcısını da yakından ilgilendiriyor.

İşte 10 Temmuz'da başlayan söz operasyona bağlı olarak hisseleri borsada işlem gören takımlarların bazılar büyük kayıplar yaşamıştı ve kayıpları giderek artıyor. Yeşil sahalarda sular durulmazken, borsa yatırımcısı da takımlara kırmızı kartı gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta dört spor hissesinden üçü haftalık bazda kayba uğramış ve bu şirketlerin piyasa değeri de 670 milyon TL'nin üzerinde erimişti. Sadece Trabzon hissesi, Fener'in ligden düşebileceği olasılığına bağlı olarak, hızlı bir yükseliş kaydetmişti.

Geçen hafta bir miktar sakinleşme işaretleri gösteren hisseler, bugüne yine hızlı düşüşle başladı. Özellikle Trabzon hisseleri geçen haftanın aksine hızla geriledi. Gerçi hisse cuma günü yüzde 7.7 oranında düşüşle kâr realizasyonu yaşamıştı. Hisse bugüne ise yüzde 5.47 oranında düşüşle 19.85 lira olan taban seviyesinden güne başladı. Buna göre şirket 28.8 milyon lira piyasa değeri kaybı ile güne başlamış oldu.
Hisse, 8 Temmuz'a (operasyon öncesindeki son kapanış seviyesine) göre yüzde 11.2 artıda bulunuyor.

FENER'İN KAYBI YÜZDE 36
Fenerbahçe hisseleri de yine bu haftaya sert düşüşle başladı. Yüzde 6.92 kayıpla 43 liradan başlangıç yapan şirketin piyasa değeri 80 milyon lira düşerken sonrasında gelen tepki alımları kayıpları bir kısmının telafi edilmesini sağladı. Hisse en düşük 42.7 lirayı görürken en yüksek 46 lirayı test etti. Fener'in operasyon önceki seviyeye göre kaybı yüze 36'ya ulaştı. Hisse, futbolda şike soruşturmasından önce 71.25 liradan haftayı kapatmıştı.

Beşiktaş da güne yüzde 1.85 oranında kayıpla 9.50 liradan başladı. Beşiktaş hisseleri en düşük 9.3 lirayı, en yüksek 9.60 lira test etti. Ağırlıklı ortalama fiyat ise 9.50 lirada gerçekleşti.

Güne en sakin başlayan hisse Galatasaray oldu. Cuma gününe göre açılışta değişim göstermeyerek 367 liradan başlangıç yapan hisse ilerleyen dakikalarda yüzde 2'ye yakın kayıp yaşadı.

 

Benzer konular

Top