Stres cilt sağlığını bozar mı?

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#1


Dilara.. 25 yaşında ve huzursuz. Yaklaşık 6 aydır düğün hazırlıklarıyla uğraşıyor. Bu süreçte düğün için yaptırdığı ilk rezervasyon iptal oldu.. Daha sonra nedimenin biri nikaha katılamadı. “Yüzüm kırmızı beneklerle doldu.. İlk başta bir şeylerden alerji olduğumu sandım. Dermatologun bana sorduğu ilk soru şuydu; “Son zamanlarda stresli miydiniz?”

Dermatologlar uzun bir sure akne ve cilt problemlerinde kişilerin duygusal durumuna bağladı. Çoğu doktor hastasına ciddi olmayan cilt sorunlarıyla gelen hastalara son dönemde stres yaşayıp yaşamadığını soruyordu. Bu nedenle cilt hastalıkları ile psikoloji arasında ilişki olup olmadığı yönünde derin araştırmalar yapıldı. Bu araştırmaları yapan doktorlar Psikodermatolog veya cilt psikiyatristi olarak tanımladı.

Psikodermatoloji resmi bir alan değil.. Harvard Medical School’da Psikoloji Profesörü olan Dr. Ted Grossbrant, “Cilt sorunları başladığı dönemde hastanın yaşamını sistemli olarak ele alıyoruz. Sorun iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor? Dikkate değer stres ve duygusal faktörleri psikoterapi gibi inceleriz.“ Dr. Grossbart, sorunların giderilmesinde rahatlama, hayal etme ve hipnoz gibi psikoloji tedavi tekniklerini de uyguluyor.

Dr. Grossbart, cilt sorunlarının iş yerindeki stres faktörlerinden, patron baskısından bile kaynaklanabileceğine işaret ediyor. “Eğer hatırlamadığımız şeyler karışıksa ve öfkeleniyorsak, cildimiz bunu bizim yerimize yapacaktır.” Eğer geçmişte açıklayamadığımız bazı negatif şeyleriniz varsa, sorunların leke olarak yüzünüzde belirmesi yerine aklınızdan bunları çıkarmalısınız.

Hastalar psikoterapi ile ciltlerinin düzeleceğini inanıyorlar mı?

Grossbart, “İnsanlar öncelikle dermatolojik tedavi ile sorunlarından kurtulmaya çalışmalı. Bu çabuk ve doğru olan yoldur. Bazı insanlar bu tedavilerden bazen çok az fayda görebilir yada hiç görmeyebilir. Bu noktada onlar yeni methodlara açık olmalıdırlar. Bazı hastalar hem tıbbi hem de psikiyatrik tedavi ile temiz bir cilde sahip olabiliyor. ”

Kitabı “Derin Cilt: Sağlıklı Cilt İçin Akıl ve Beden Programı” adlı kitabında kronik bir cilt hastalığına sahip genç bir kadının sorunundan söz ediyor. Genç kadın yıllardır egzama ile mücadele ediyordu ve derin nefes alıp, kendi kendini rahatlatan konuşmalar yapmayı öğreninceye kadar asla ilaçlarla iç huzuru bulamıyordu. Kendisine şunu tekrarlıyordu; “Hiç kaşıntı hissetmiyorsun. Cildin mükemmel.”

Dr. Grossman, başka bir hastasında ise psikodermatoloji yöntemlerinin ne yazık ki işe yaramadığını belirtiyor. Geri kalan hastalarında hala ilerleme kaydedemese de, o hala şunu tekrarlıyor; “Eğer kalbinizde huzuru hissederseniz, sorunlar cildinize yansımayacak!”

 
Top