Stresten Gülümseyerek Kurtulun!

Papatya

V.I.P
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,329
Beğeniler
6,847
Şehir
Seattle.
#1


Uzman Psikolog Aylin Sezer, yoğun iş temposu ile birlikte gelen stresi gülümseme ile çözüme kavuşacağını söyledi. Sezer, stresin bu şekilde kontrol altına alınması ile faydalı hale getirilebileceğini kaydetti. Uzman Psikolog Aylin Sezer, stresin kontrol altında tutulabilmesi durumunda hayatı daha üretken hale getirerek, motive edici bir unsur haline geldiğini ifade etti. Stresin bu olumlu yanında bir de olumsuz yanı olduğunu dile getiren Sezer, stresin aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüştüğüne dikkat çekti.

Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yollarının mevcut olduğunu belirten Sezer, iş yaşamında ki stresin nedenleri arasında iş yükü, fazla mesai, belirsiz görev, uygunsuz iş ortamı, baskı, iş güvensizliği, işsizlik, çalışanlar arası anlaşmazlıklar ve kişisel özelliklerine ve yeteneğine uygun olmayan işleri gösterdi.

Mola Verin

Sezer, stressiz bir hayat beklentisi yerine stresle başa çıkabilmek için dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulanmasının daha iyi olacağı dile getirerek, şu tavsiyelerde bulundu: "Yoğun tempoda çalışan kişilerin belirli aralıklarla mola vermeleri, dik oturup, insanların sevdikleri şeyleri olmak istedikleri yerleri hayal etmeleri, işi eve getirmemeleri, kişilerin kendilerine vakit ayırmaları ve yapabileceğinizden fazla sorumluluk almamaları gerekir."

Nefes Alma Teknikleri


Sezer, stresle ve öfkeyle başa çıkmanın yolunun acele karar vermemek ve nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışmak olduğunu ifade etti. Gülümsemeyi, iyimser ve esprili olmanın strese en iyi çözüm yollarında birisi olduğunu dile getirdi.

 

Benzer konular

Top Bottom