1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

SUÇİÇEĞİ AŞISI Nedir?

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Suçiçeği tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen çocukluk çağının en bulaşıcı hastalıklarındandır. Hastalık çok bulaşıcı olduğu için aşı yapılmayan toplumlarda insanların % 90 dan fazlası yetişkin çağa gelmeden hastalığı geçirmektedir. Türkiyede her yıl 1.2 milyon civarında çocuk goğmaktadır. Bu çocukların % 90 dan fazlası 18 yaşından önce su çiçeği geçirdiğine göre ülkemizde yılda ortalama 1 milyon su çiçeği hastalığı görüldüğünü söyleyebiliriz. Suçiçeği geçiren çocuğun yuva kreş ve okula gitmemesi gerekir.
  Suçiçeğinden sonra streptokok ve stafilokokların neden olduğu invazif yumuşak doku enfeksiyonları sık görülmektedir ayrıca pnömoni akut serebellar ataksi (1/4000) enesefalit Reye sendromu hepatit glomerulonefrit artrit osteomyelit myokardit trombositopeni purpura fukminans dissemine intravaskuler koagülasyon (DİK) nadir de olsa görülmektedir. Lösemili malign tümörlü immün yetmezlikli çocuklar ile immünoterapi radyoterapi ve kortikoterapi gören çocuklar su çiçeğine yakalanırsa hastalık çok ağır hatta ölümcül seyretmektedir.
  Son dönemde yapılan çalışmalarda suçiçeği komplikasyonlarında artış olduğu ve hastalığın önemli morbiditeye neden olduğu gösterilmiştir.
  Aşı 1974 yılında Japonya’da M. Takahashi tarafından geliştirilmiştir. 1995 yılından beri ABD de suçiçeği aşısı (Oka suşu) rutin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aşıdan önce yılda 11.000 çocuk hastaneye yatırılır ve 100 çocuk ölürken şimdi bu rakamlar çok azalmıştır.
  Aşı hastalık geçirmemiş çocuklara 1 yaş ile 12 yaş arasında bir defa yapılmaktadır. 13 yaşından sonra ise 4-8 hafta arayla 2 doz önerilir. Aşı konjenital immün yetmezliği olanlara malignite ve immunsupressif tedavi alanlara yapılmaz. Ayrıca 1 yıldır remisyonda ve laboratuvar değerleri normal olan akut lenfoblastik lösemilere önerilebilir. Aşının ağır hastalıktan koruma etkinliği % 95 olarak bilinmektedir.
   
Benzer Konular
 1. Hazangülü
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.027
 2. ZeyNoO

  Kuduz Aşısı

  ZeyNoO, 20 Aralık 2011, Paylaşıldığı Yer: Hayvanlar
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  723
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  613
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  493
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  657
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş