Sudoku Nasıl Oynanır? Resimli anlatım

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,471
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#1
Sudoku bazıları için ayrı bir hobidir. Vazgeçilmezdir onlar için sudoku çözmek. Bazıları ise sürekli uzak durur bundan. Oysa sudoku beyin jimnastiği açısından son derece önemli ve dikkati güçlendiren bir oyundur.

Alternatiflerinden birçok üstün özelliği olan, kendi yazdığım; zorluk düzeyi belirlenebilir ve istenirse ipuçları gösterilebilir şekilde sayısız sudoku oyunu türetebileceğiniz sudoku oyununu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

CeReZFoRuM - Sudoku Oyunu

* * * * *​

Şimdi Sukoku oyunu nasıl oynanır? Buna bakalım...

Sudoku 9x9' luk bir ızgarada oynanır bu ızgara "bölge" isimli 3x3 alt ızgaralara bölünmüştür.Sudoku, sayılarla doldurulmuş bazı ızgara hücreleri ile başlar:Sudoku'nun konusu, aşağıdaki uyarılara göre boş hücreleri 1 ve 9 arasındaki rakamlarla doldurmaktır (her hücre için yalnızca 1 rakam):

1. Rakam, her satır üzerinde yalnızca bir kez olabilir:2. Rakam, her kolon üzerinde yalnızca bir kez olabilir:3. Rakam, her bölge üzerinde yalnızca bir kez olabilir:Bu kurallar, her sayının her bir satır, kolon ve bölgede yalnızca bir kez kullanılabileceği şeklinde özetlenebilir. Yukarıdaki örneklere bakarak 9 adet satır ve sütun ile 3X3 alanlara 1'den 9'a kadar rakamların birer kez kullanılması esasına dayalı olarak sudoku oyunu oynanır.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#2
Sudokuyu çok seviyorum. Anlatımda gerçekten süper olmuş:)
 
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
#6
bunları herkes biliyo bazı ileri çözüm tekniklerinden bahsetseniz daha faydalı olur
 
Katılım
16 Ags 2012
Mesajlar
314
Beğeniler
14
#7
Ben bu yöntemle öğrenmiştim bence en kolayı :D

1. Adım olarak kurşun kalem ve silgimizi hazırlıyoruz


2. Adım Her boş kutunun içine 1′den 9′a kadar sayıları yazıyoruz.


3. Adım İçi dolu olan kutudaki sayının üstüne bir çizgi çiziyoruz ve o satırda o sayıdan bizim yazdıklarımız içersinde var ise onları siliyoruz. Burada 6 için aynı satırda azdığımız bütün 6′ları siliyoruz


4. Adım Bir önceki adımdaki işlemleri bu sefer 6 rakamının yer aldığı sütun için gerçekleştirip bütün 6′ları siliyoruz


5. Adım Şimdi 6 rakamının sağındaki solundaki bütün 6 rakamlarını sildikten sonra yuvarlak içine alarak o rakamla işlemi bitirdiğimizi gösteriyoruz.


6. Adım Yukarıdaki işlemleri bize verilen diğer sayılar için de gerçekleştiriyoruz.


7. Adım Silme karalama işlemlerini bitirdikten sonra sudokuyu karşımıza alarak inceleyelim. Göreceğiniz üzere bazı kutularda sadece bir rakam kaldı.Bazı kutuların içerisinde sadece tekbir sayı kaldığını göreceksiniz. Yani bu kutularda olması gereken sayıları bulduk demektir. Şimdi bu sayıları BÜYÜK olarak kutularına yazalım8. Adım Bir diğer eleme metodu olarak kalemin gösterdiği 3 rakamına bakacak olursak yer aldığı sütunda başka 3 yok. Demekki o kutuda 3 kalacak.


9. Adım Her kutuda şansımız yaver gitmeyebiliyor. Burada aşamada yukarıdaki satır ve sütün taramasını tekrar yapmalıyız ya da dikkatle bakacak olursak o sütunda sadece bir kere 5 olduğunu görürüz.10. Adım İşlem tamam


 

Benzer konular

Top