Sultan II.Abdülhamit İçki İçer miydi?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Sultan II.Abdülhamit İçki İçer miydi?

Murat Bardakçı 'Abdülhamit içki içerdi' diyor ve Torunu Ertuğrul Osman Efendiyi delil olarak gösteriyor.
Ertuğrul Osman Efendi: 'Dedem içki içerdi. Bir bayram ziyaretinde elinde içki vardı, Babama dönerek ''Bu haram değil, Kuranda yazan şaraptır. Benim içtiğim ROMdur' diyor.

Biz bu konu hakkında iki çift kelam edersek "Siz Osmanoğullarının dediklerini mi yalanlıyorsunuz ?" diye çıkışanlar oluyor. O yüzden konuyu biraz açarak açıklayalım.

Ertuğrul Osman Efendi'nin doğum tarihi 1912'dir. Sultan II.Abdülhamid'in vefatı ise 1918 yılında olmuştur. Yani Ertuğrul Osman Efendi, Sultan II.Abdülhamit'i gördüğü zamanlar taş çatlasın 5 yaşında olmuş oluyor. Kaldı ki o zamanlarda Sultan II.Abdülhamid Beylerbey'inde Hapiste idi. Sadece Bayram günleri yakınlarıyla görüşebiliyordu. M.Bardakçının mantığına göre Sultan II.Abdülhamid "Hazır ailem ziyarete geldi. 5-10 dakikalık bir görüşme süresinde 2 kadeh devireyim" demiş oluyor. Zaten 4-5 yaşlarında ki bir çocuğun içtiği içki markasını dahilinde o kadar şeyi hatırlaması farklı bir komedi...

ROM içkisi ise 15 yy'da bulunuyor 16-17 yy aralarında ise dünyada bilinmeye başlıyor. Konumuzun geçtiği tarihte ise, Sarayda böyle bir içkinin bulunma ihtimali oldukça düşüyor.

ROM ağır bir içkidir. 5-10 dakikalık aile görüşmeleri sırasında içilebilecek bir içki türü değildir. Burdan da bir ihtimal daha düştü.

Şimdi Abdülhamit'i gören, daha büyük, daha olgun aile bireylerinin sözleri ile bu ihtimali iyice kapatalım.

"Babam içki içmez, içenleri hoş görmezdi. Saraya sokulmasını da yasak etmişti. Dindar, Allah'ına bağlı, büyük bir Müslüman idi. Abdestsiz yere basmazdı."
Şadiye Osmanoğlu (kızı)

"Az yer, içki içmez, kumar oynamaz, ibadetinde kusur göstermezdi. Çok defa; "boş olan bu hayatı, Allah'a teşekkür için ibadetle geçirmek gerekir." derdi.
Celâleddin Velora Paşa (Avlonyalı Ferid Paşa'nın oğlu)

"Şehzadeliğinde bilhassa açıklıklarda yemek yemeyi tercih eder, bu gibi âlemlerin içkisiz eğlencelerine iltifat eylerdi."
Semih Mümtaz (Reşid Mümtaz Paşa'nın oğlu)
 
Top