Sumgayıt Pogromu

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,804
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Sumgayıt Pogromu

Karabağ Savaşı muharebeleri
Bir video kaydından alınan resimler: Yanan otomobiller ve Sumgayıt sokaklarında isyancıların büyük kalabalığı görülmektedir.

Sumgayıt Pogromu veya Sumgayıt Olayları , Şubat 1988'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Sumgayıt kentinde Ermenistan'dan kovulan Azeri mülteciler tarafından işlenen ve Ermeni sakinlerini hedef alan pogram.


Olaylar

Ermenistan'daki Azerilerin katledilmesi,250 binden fazla Azeri Türkünün,zorla göç ettirilmesine tepki olarak 27 Şubat 1988'de etnik Azerilerden oluşan kalabalık, gruplar oluşturup hem sokaklarda hem de apartmanlarında Ermenilere karşı protestolar başlamış. Yağmaların yayılması ve polis memurların ilgisiz kalmasından dolayı durum daha da kötüleştirmiştir.

Katliam olayı komşu Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde dikkatleri çekmekte olan Dağlık Karabağ hareketi ışığından meydana gelmiştir.[kaynak belirtilmeli] SSCB Genel Savcılığı (Генеральный прокурор СССР) tarafından açıklanan resmî ölüm bilançosuna göre, 26 Ermeni ve 6 Azeri olmak üzere toplam 32 kişi ölmüştür.

Ziya Bunyatov'un iddiası

Azeri tarihçi Ziya Bunyatov, olayların Ermeni milliyetçiler tarafından bilerek organize edildiğini, Azerbaycan halkını dünya kamuoyu önünde haksız duruma düşürme amacıyla tasarlandığını iddia etmektedir. Ayrıca olaylar başladığı zaman dünya haber ajanslarına görüntülerin çok hızlı şekilde aktarılmasını da herşeyin Ermeniler tarafından önceden planlanmasına bağlamaktadır. Bu iddianın temel dayanağı ise pogromu yapanlar arasında Edvard Grigoryan isimli[kaynak belirtilmeli] bir Ermeninin de bulunmasıdır.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
ZeyNoO Dünya Tarihi 0

Benzer konular

Top