Sünnet kadınları AIDS'ten korumuyor

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
HIV taşıyan erkeklerin sünnetli olmalarının eşlerine virüsün bulaşmasını engellemediği bildirildi.
Uganda'da yapılan ve İngiliz The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma, sünnetli olmanın virüsü kapma riskini azaltabildiğini, ancak HIV taşıyan bir erkeğin sünnetli olmasının kadını HIV'den korumadığını gösterdi.

Bilim adamı Maria Wawer ve ekibi, Uganda'nın Rakai bölgesinde yaşayan 15-49 yaşındaki HIV virüsü taşıyan erkeklerin yarısını araştırma başladığında sünnet ettirirken, diğer yarısının sünnetini 2 yıl sonraya bıraktı.

Sünnet edilen erkeklerin bulunduğu 92 çift ile erkeğin henüz sünnet olmadığı 67 çiftte HIV'in bulaşma oranını araştıran bilim adamları, sünnetin virüsün kadınlara bulaşma riskini azaltmadığını gördü. Bilim adamları, bu nedenle araştırmayı erken bitirdi.

Kenya, Uganda, Güney Afrika'da 2005-2007'de yapılan 3 araştırma, HIV kapmamış erkeklerin virüsü kapma riskinin yüzde 50-60 olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, sünnetin HIV taşımayan erkeklerin virüsü kapması riskini azalttığını, ancak HIV taşıyan ve sünnetli erkeklerin virüsü bulaştırmamak için mutlaka prezervatif kullanması gerektiğini vurguladı.
 

Benzer konular

Top