1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Şura-yı Devlet (Danıştay)

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve wien06 tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  1. wien06

    wien06 V.I.P V.I.P

    Katılım:
    30 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    6.117
    Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    Banka:
    292 ÇTL
    Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Dönemi'nde yasa ve tüzük tasarılarını hazırlayan, idari yargı görevi gören danışma kurulu. Bugünkü Danıştay'ın temelini oluşturur.

    Bir tür ulusal meclis konumunda olan Şura-yı Devlet, resmi olarak 10 Mayıs 1869'da açılarak, 28'i müslüman, 13'ü diğer dinlerden olmak üzere 41 üyesi ve Mithat Paşa başkanlığında göreve başlamıştır.

    Şura-yı Devlet'in görevleri şunlardır :

    1- Her türden yasa ve tüzük tasarılarınınhazırlanması ve incelenmesi

    2- Hükümetin ilettiği idari sorunların görüşülmesi ve karar bağlanması

    3- İdare ile yargı makamları arasında çıkan uyuşmazlıkların çözüm yerinin belirlenmesi

    4- Yürülükte olan yasa ve tüzüklerdeki sorunların yorumlanıp açıklanması

    5- Padişah ya da hükümet tarafından yargılanması istenen devlet memurlarının yargılanması

    6- Padişah ve nazırların yönetime ilişkin sorularının incelenip yanıtlarının hazırlanması.

    Şura-yı Devlet reisi, daire reisleri ve şura başkatipi padişah tarafından atanırdı. Genel kurul yılda bir kez toplanarak meclis bütçesini hazırlar, yıllık çalışmaları planlardı. Genel kurulda alınan kararla gizli oyla alınırdı.

    Şura-yı Devlet, 15 Şubat 1872'de yapılan değişiklikle Tanzimat, Muhakemat ve Dahiliye daireleri olmak üzere 3'e ayrıldı. Böylece Şura-yı Devlet başkanı "nazır" ünvanıalarak Meclis-i Vükela üyesi oldu. Şura-yı Devlet 1876'da Kanun-ı Esasi ile yargı ile ilgili görevleri kaldırılmış, Cumhuriyet'in ilabnı ile de "Danıştay" sanı ile göreve devam etmiştir.
     
  2. ZeyNoO
    Melek

    ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

    Katılım:
    5 Ağustos 2008
    Mesajlar:
    58.480
    Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Cinsiyet:
    Bayan
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Şura-yı Devlet Reisleri Listesi

    Osmanlı Devleti'nde günümüzde Danıştay'a karşı gelen Şura-yı Devlet kurumuna başkanlık eden devlet adamlarının listesidir:

    1. Mithat Paşa (6 Mart 1868-27 Şubat 1869)
    2. Yusuf Kamil Paşa (27 Şubat 1869-21 Ekim 1871)
    3. Mehmed Namık Paşa (21 Ekim 1871-4 Ağustos 1872)
    4. Yusuf Kamil Paşa 2. kez (4 Ağustos 1872-21 Ağustos 1875)
    5. Mahmut Nedim Paşa (21 Ağustos 1875-26 Ağustos 1875)
    6. Server Paşa (26 Ağustos 1875-12 Şubat 1876)
    7. Mehmed Namık Paşa 2. kez (12 Şubat 1876-31 Mart 1876)
    8. Yusuf Kamil Paşa 3. kez (31 Mart 1876-5 Haziran 1876)
    9. Mithat Paşa 2. kez (5 Haziran 1876-21 Aralık 1876)
    10. İbrahim Ethem Paşa (26 Aralık 1876-5 Şubat 1877)
    11. Cenanizade Mehmed Kadri Paşa (5 Şubat 1877-4 Şubat 1878)
    12. Saffet Paşa (4 Şubat 1878-19 Şubat 1878)
    13. Asım Mehmed Paşa (19 Şubat 1878-18 Nisan 1878)
    14. Ali Paşa (18 Nisan 1878-19 Ekim 1879)
    15. Ahmet Arifi Paşa (19 Ekim 1879-12 Eylül 1880)
    16. Server Paşa (12 Eylül 1880-8 Mayıs 1882)
    17. Akif Paşa (8 Mayıs 1882-30 Kasım 1882)
    18. Ahmet Arifi Paşa 2. kez 30 Kasım 1882 -2 Aralık 1882)
    19. Akif Paşa 2. kez (2 Aralık 1882-25 Eylül 1885)
    20. Ahmet Arifi Paşa 3. kez (25 Eylül 1885-4 Eylül 1891 vekaletle: 4 Eylül 1891-7 Kasım 1895)
    21. Sait Paşa (7 Kasım 1895-29 Ekim 1907)
    22. Hasan Fehmi Paşa (29 Ekim 1907-2 Ağustos 1908)
    23. Turhan Paşa (2 Ağustos 1908-7 Ağustos 1908)
    24. Tevfik Paşa Sadaret müsteşarı (7 Ağustos 1908-28 Kasım 1908)
    25. Hasan Fehmi Paşa 2. kez (28 Kasım 1908-13 Nisan 1909)
    26. Mustafa Zihni Paşa Nafia nazırı (14 Nisan 1909-15 Nisan 1909)
    27. Raif Paşa (15 Nisan 1909-20 Ağustos 1909)
    28. Necmeddin Molla Efendi (20 Ağustos 1909-1 Ekim 1911 Adliye Nezaretine ilaveten vekaletle: 2-5 Ekim 1911)
    29. Ürgüplü Mustafa Hayri Efendi (4 Ekim 1911-31 Ekim 1911)
    30. Memduh Bey (31 Ekim 1911-23 Ocak 1912)
    31. Sait Halim Paşa (23 Ocak 1912-23 Temmuz 1912)
    32. Yusuf Kâmil Paşa Sadr-ı esbak (23 Temmuz 1912-31 Ekim 1912 vekaletle: 30 Ekim 1912-28 Ocak 1913)
    33. Sait Halim Paşa 2. kez (25 Ocak 1913-28 Ocak 1913)
    34. Sait Paşa Sadr-ı esbak (31 Ocak 1913-12 Haziran 1913)
    35. Halil Bey (18 Haziran 1913-27 Mayıs 1914 vekaletle: 27 Mayıs 1914-3 Mayıs 1916 )
    36. İbrahim Bey (3 Mayıs 1916-22 Ocak 1917)
    37. Halil Bey 2. kez (24 Ocak 1917/4 Şubat 1918-14 Ekim 1918)
    38. Reşid Akif Paşa 14 Ekim 1918-11 Kasım 1918)
    39. Mehmed Şerif Paşa (11 Kasım 1918- 24 Şubat 1919 vekaletle: 24 Şubat 1919-4 Mart 1919)
    40. Seyit Abdülkadir Efendi (4 Mart 1919-19 Mayıs 1919)
    41. Rıza Tevfik Bey (24 Mayıs 1919-21 Temmuz 1919 vekaletle: 21 Temmuz 1919-15 Ağustos 1919)
    42. Rauf Paşa (11 Ağustos 1919-2 Ekim 1919)
    43. Abdurrahman Şeref (2 Ekim 1919-8 Mart 1920)
    44. Üryanizade Cemil Molla (11 Mart 1920-5 Nisan 1920 vekaletle: 11 Mart 1920-15 Haziran 1920 )
    45. İbrahim Edhem Bey (15 Haziran 1920-31 Temmuz 1920)
    46. Rıza Tevfik Bey 2. kez (31 Temmuz 1920-21 Ekim 1920)
    47. Mustafa Arif Bey (21 Ekim 1920-19 Ağustos 1921)
    48. Mehmed Tevfik Bey (19 Ağustos 1921-4 Kasım 1922)
     

Sayfayı Paylaş