Suriye İstihbaratında Kürt Bayrağı

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1
Olayların bitmek bilmediği Suriye'den gelen ilginç haberlerin ardı arkası kesilmiyor. BBC'den gelen ve resmi makamlarca henüz doğrulanmayan habere göre Suriye'deki bir istihbarat merkezi binasına Kürt bayrağı çekildi.

BBC, eskiden Suriye istihbarat merkezi olan binaya Kürt bayrağının asıldığını ve bunun Suriye'de gücün el değiştirğinin bir işareti olduğu yorumunu yaptı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC muhabiri Orla Guerin, 5 gün gizli olarak kaldığı Suriye'nin Kürt bölgesindeki durumu irdelediği haberinde, Beşar Esed'ın Şam'da ve Halep'te isyancılarla savaştığını ve kuzey batıda Kürt bölgelerinde kontrolü bıraktığını belirterek, eskiden Suriye istihbarat merkezi olan binada Kürt bayrağı asıldığını ve bunun Suriye'de gücün el değiştirdiğine ilişkin gerçek bir işaret oluşturduğunu kaydetti.

Haberde, protestocular istihbarat binasını sardıktan sonra rejimi hatırlatan fotoğrafları ve malzemeleri yok ettiği belirtilerek, yakılan belgeler arasında burada tutulan kişilere ilişkin bilgiler olduğu ifade edildi.

Rejimin söz konusu bölgeden tamamen ayrılmadığını, Suriye güvenlik güçlerinin bazı alanlarda görüldüğünü ve sadece iki dakika uzaklıkta olduğunu vurgulayan BBC, "Bu bölgenin, akıbeti Suriye'nin de ötesinde olası etkileri var. Irak, İran ve Türkiye'nin kendi Kürt nüfusu var. Toplamda yaklaşık 30 milyonla Kürtler, dünyanın en büyük devletsiz halkı" değerlendirmesini yaptı. 

Benzer konular

Top