'Suriye' Masaya Yatırılıyor

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Clinton ve Davutoğlu'nun İstanbul'daki görüşmelerinde üzerinde anlaştıkları mekanizma bugün ilk görüşmelerine başlıyor. Diplomat, asker ve istihbaratçılardan oluşan heyete ABD Büyükelçisi Elizabeth Jones ve Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik başkanlık ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 11 Ağustos'ta İstanbul'da bir araya gelmişti. İki dışişleri bakanı bu toplantıda Türkiye ve ABD arasında Suriye için operasyonel bir mekanizma oluşturulması üzerinde uzlaşma sağlamıştı.

Mekanizmanın hedefi Esad rejiminin ardından atılacak adımlar, Suriye'de otorite boşluğundan yararlanarak Türkiye'nin iç güvenliğini tehdit edebilecek yapılanmaların önüne geçilmesi ve Suriye'den gelebilecek olası bir kimyasal veya biyolojik tehdidin engellenmesi konusunda eldeki istihbarat bilgilerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi.

"Kırmızı çizgi"

Görüşmenin öncesinde ABD Başkanı Barack Obama geçtiğimiz günlerde kimyasal veya biyolojik silah kullanımının, Suriye'ye müdahale konusunda fikrini değiştirecek bir "kırmızı çizgi" olduğu uyarısını yapmıştı.

Türkiye'yi endişelendiren bir diğer konu ise Suriye'den gelen mülteciler... Şimdiye kadar Esad rejiminden kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısı 70 bine ulaştı. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Pazartesi günü Türkiye'nin 100 binden fazla mülteciye bakabilecek durumda olmadığının altını çizmişti.

©

 

Benzer konular

Top