Suriye'de Muhalifler Sınır Kapılarını Ele Geçirdi

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,733
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Muhalifler ile Esed ordusu arasındaki çatışmalar şiddetini artırırken, Irak İçişleri Bakan Yardımcısı, tüm kapı ve karakolların muhaliflerin eline geçtiğini söyledi.

Milli Güvenlik Binası'nı bombalayıp Esed'in iki bakanını ve üst düzey yöneticilerini öldüren muhalifler ilerleyişini sürdürüyor. Özgür Suriye Ordusu, Irak ve Türkiye sınırlarında girdikleri çatışmalardan istedikleri sonucu aldı. Hatay sınırındaki Bab el Hava ile Irak'taki 4 kapı muhaliflerin kontrolüne geçti. Irak İçişleri Bakan Yardımcısı da bilgiyi doğruladı.

Suriye'de rejim ile muhalifler arasındaki çatışmalar, çarşamba günü Devlet Başkanı Beşşar Esed'in beyin takımının öldürüldüğü Millî Güvenlik Binası'na düzenlenen saldırıdan sonra yeni bir boyut kazandı. Moral bulan Özgür Suriye Ordusu'nun ilerleyişini sürdürerek Irak ve Türkiye sınırlarında kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Muhalifler, günlerdir süren çatışmaların ardından Hatay'daki Cilvegözü Gümrüğü'nün karşısında bulunan Bab el Hava ile Carablus sınır kapılarında hakimiyeti sağladı. Irak sınırındaki dört kapıyı da ele geçirdiler. Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Adnan el Esadi, "Tüm kapılar ve karakollar muhaliflerin kontrolünde." dedi. Kapıların el değiştirmesinin muhaliflerin silah teminini kolaylaştıracağı belirtiliyor. Ancak Esed güçlerinin karakolları geri almak için atağa geçtiği kaydediliyor. Alınan bilgilere göre Bab el-Hava kapısının 3 kilometre yakınında çatışmalar yeniden başladı. Top sesleri Reyhanlı ilçesindeki sınır köylerinden de duyulurken, çatışmanın Türkiye tarafına sıçraması ihtimaline karşı Cilvegözü sınırına Türk komandoları sevk edildi.

Bab el Hava kapısında bulunan 12 Türk tırının yakılarak tamamen kullanılamaz hale geldiği öğrenildi. Muhalif kaynaklar, ordu birliklerinin çatışmalar sırasında park halinde bulunan Türk tırlarına ateş açtıklarını iddia etti. Suudi Arabistan'a yük boşalttıktan sonra önceki gün Bab el Hava kapısından Türkiye'ye giren tır sürücüsü Ahmet Canan (55), 3 gün önce Bab el Hava kapısının kapalı olması nedeniyle tırını bırakıp Türkiye'ye kaçtığını söyledi. Dün sabah aracını almaya gittiğinde tamamen yanmış olduğunu gördüğünü söyleyen Canan, tırı muhaliflerin mi ordunun mu yaktığını bilmediğini kaydetti. Öte yandan muhaliflerin Irak ile Suriye arasındaki ana geçiş noktası olan Ebu Kemal sınır kapısını ele geçirmelerinin ardından Bağdat yönetimi, bu kapıyı kapatırken bölgeye takviye güç gönderdi. Suriye'nin Irak ile 4, Türkiye ile 13 sınır kapısı bulunuyor.
 

Benzer konular

Top